Zimowy weekend w Górach Świętokrzyskich

fot. WS

Choć dni są krótsze, a temperatura niska, to właśnie w tym okresie góry nabierają wyjątkowego uroku. Podczas wędrówek po świętokrzyskich szlakach, przykrytych zimową aurą, można odkryć, że nawet najbardziej znane miejsca stają się niezwykłe. Oto kilka atrakcji, które warto włączyć do planu zimowego weekendu w Góry Świętokrzyskie.

Świętokrzyskie szlaki, pokryte zimową aurą, stają się atrakcyjnym miejscem na spędzenie aktywnego czasu na łonie natury. To okazja, by odkryć nowe oblicza terenów, nawet dla tych, którzy je znają jak własną kieszeń.

Osada średniowieczna w Hucie Szklanej

fot. WS

Wizyta w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej przeniesie każdego w świat sprzed wieków. Zagrody, warsztaty, kowalstwo, garncarstwo – wszystko odtworzone z dawnej epoki. Ta wyjątkowa podróż w czasie to nie tylko lekcja historii dla najmłodszych, ale i dla dorosłych, uświadamiająca, jak bardzo świat się zmienił. Odwiedzisz tam m.in. warsztat garncarski, kowalski czy warsztat obróbki drewna, a także dom zielarki.

Osada neolityczna w Kopcu

Odtworzone z ogromną starannością chaty kultury pucharów lejkowatych, obecnej w Europie pomiędzy 3700 a 1900 r.p.n.e., czekają na odwiedzających. To nie tylko miejsce historyczne – każdy kto się wybierze będzie miał okazję przenieść się w czasie i samemu uczestniczyć w życiu osady. W wiosce czeka także neolityczne mini ZOO, gdzie można zobaczyć, jakie zwierzęta były hodowane 3500 lat przed Chrystusem oraz te, które były łowione przez ówczesnych myśliwych. To doświadczenie, pozwala z bliska przyjrzeć się życiu i naturze sprzed tysięcy lat.

Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

fot. WS

Natomiast Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno to przestrzeń, w której znaleźć można repliki najważniejszych budowli z całego świata w miniaturowym wydaniu. To miejsce na rodzinny spacer z dodatkowymi atrakcjami takimi jak park linowy, kino 6D, lunapark i stacja narciarska, gdzie można spędzić aktywnie cały dzień.

Zimowe szaleństwo na nartach

Sabat Krajno, usytuowany w otoczeniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego zaprasza miłośników zimowych szaleństw na stok narciarski od 6 grudnia, który jest czynny od poniedziałku do czwartku do godz. 20:00, a w piątki i soboty do 21:00. W Krajnie dostępny jest serwis oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Do wyboru jest ponad tysiąc kompletów sprzętu, w tym dla dzieci od 3. roku życia. Karta jednogodzinna kosztuje 47 zł, karnet dwugodzinny – 74 zł, karnet trzygodzinny – 85 zł, pięciogodzinny 105 zł, całodzienny – 135 zł (kaucja zwrotna za kartę 20 zł, płatność możliwa tylko gotówką).