Zapraszamy na podróże małe i duże w Galerii Delfiny

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „e-Spotkania z książką”. Na wirtualnym spotkaniu autorskim, które odbędzie się już 10 maja zaproszeni goście opowiedzą o najnowszych publikacjach, które szczególnie zainteresują pasjonatów podróży oraz varsavianistów.

Spotkanie odbędzie się już poniedziałek 10 maja o godz. 18:00. Tym razem gośćmi Galerii będą: Pablo – podróżnik, autor książki „Jechać, nie jechać? Tom III”, Agnieszka Skórska – Jarmusz – wydawca książki „Złoty wiek warszawskich autobusów” oraz Adam Stawicki – rzecznik MZA w Warszawie. W rolę gospodarzy i prowadzących wcielą się Sławomir Bawarski – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników “Globtroter” oraz Adam Gąsior – redaktor naczelny “Wasza Turystyka”.

Jechać, nie jechać? Tom III

Kolejny tom wspomnień z wojaży wytrawnego podróżnika Pabla „Jechać, nie jechać?” to pełna zabawnych i pouczających wspomnień – podróż po krajach dalekich i bliskich.

Dodawana do rozdziałów subiektywna ocena atrakcji, klimatu czy zakwaterowania w różnych krajach przyznawana przez Pabla może wzbudzać sprzeciw lub wzburzenie czytelnika, ale przez to, że są subiektywne i nie pisane z myślą o przypodobaniu się – mogą być bardzo pożyteczne, choć czasami kontrowersyjne. Wszak każdy z nas inaczej odbiera i smakuje dane miejsce, nawet powszechnie uważane za klasyczny turystyczny TOP. I dlatego też warto przeczytać, dlaczego autor w niektórych przypadkach tak inaczej niż my punktuje i ocenia dane obiekty.

Trzeci tom “Jechać, nie jechać?”, podobnie jak poprzednie “śmieszy, tumani, przestrasza. Autor nie trzyma się konwenansów, więc jego książka nie jest typowym przewodnikiem ani pamiętnikiem. To raczej diariusz, pisany nie z podróży, a z peregrynacji odbywanych w różnych życiowych momentach autora… Czytając książki Pabla czujemy się jak po rozmowie z przyjacielem, który tuż po powrocie z kolejnej wyprawy, subiektywnie radzi nam lub odradza dany kierunek – napisał Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl

Złoty wiek warszawskich autobusów

Ten wyjątkowy album ukazał się nakładem Wydawnictwa Warszawskiego i Miejskich Zakładów Autobusowych. W ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę wyjazdu na ulice pierwszych autobusów w Warszawie. Były to francuskie Somuy i Saurery.
Bogato ilustrowana zdjęciami (archiwalnymi i współczesnymi) opowieść o barwnych dziejach warszawskich autobusów, opisana piórem wybitnego znawcy tematu, Włodzimierza Winka.

To fascynująca historia trudnych początków, upadku w latach wojny, późniejszej odbudowy i dynamicznego rozwoju stołecznej komunikacji autobusowej opisana na blisko 170 stronach. Pełna przeróżnych ciekawostek, ale także absurdów i ciągłej rywalizacji z tramwajami. A dzisiaj także z metrem i kolejami (KM, SKM, WKD). W tej konkurencji nasze „czerwoniaki” (jak kiedyś nazywano chaussony i jelcze) świetnie sobie radzą. Po erze wozów z silnikami diesla dzisiaj wchodzimy w czas ekologicznych „elektryków”.

„Złoty wiek warszawskich autobusów” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii stolicy i komunikacji miejskiej. Już niebawem będzie ona dostępna w przymuzealnym sklepie MZA.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo pod adresem https://youtu.be/yIivhkX2R7Q oraz na facebookowym profilu Fundacji XBW https://www.facebook.com/fundacjaxbw/

Organizatorami spotkania jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. Podczas spotkania każdy oglądający będzie mógł zadawać pytania w komentarzach.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły portale RaportCSR.pl, WaszaTurystyka.pl, Kurier365.pl oraz Kurier Warszawski. Partnerem cyklu jest Żabka Polska.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego

Fundacja powstała w 2018 r. Jej celem jest nie tylko upowszechnianie spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci, lecz również działania związane ze wspieraniem w kraju i za granicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.