Zapowiedzi kulturalne na rok 2015 w Wielkiej Brytanii

archiwum visitbritain

W roku 2015 będą obchodzone m.in. okrągłe rocznice urodzin Agathy Christie, powstania Alicji w Krainie Czarów i Emmy a także… zawodów w rzucaniu kłodą.

Wystawy malarskie
Nowa galeria Damiena Hirsta otwarta zostanie w Vauxhall w Londynie wiosną tego roku. Osobista kolekcja Hirsta, w tym prace Francisa Bacona, Jeffa Koonsa and Banksy’ego, będzie pokazywana w specjalnie przygotowanych obiektach. W północnej Anglii będzie głośno o nowym centrum sztuki HOME i odnowionej Galerii Sztuki Whithworth w Manchesterze, a współczesna reinterpretacja Grand Tour umieści hrabstwa Nottinghamshire i Derbyshire na kulturalnej mapie Wielkiej Brytanii. Hull przygotowuje się do roli Miasta Kultury 2017, a szkockie Glasgow będzie gościć prestiżową Nagrodę Turnera. W maju, w północnoirlandzkim Enniskillen, odbędzie się pierwszy „Weekend Wilde’a” poświęcony Oscarowi Wilde’owi. Nie zabraknie też przebojowych wystaw, od Alexander McQueen: Dzikie Piękno
w Muzeum Wiktorii i Alberta do retrospektywy Jacksona Pollocka w Tate Liverpool.

www.vam.ac.uk, www.tate.org.uk

Wodna i podziemna Walia
Surf Snowdonia to nowy, ekscytujący park surfingu i sportów wodnych, który zostanie otwarty wiosną 2015 r. w przepięknej dolinie Conwy w północnej Walii. Surf Snowdonia będzie pierwszym obiektem na świecie, w którym wytwarzane będą fale o wysokości 1,8 metra w lagunie o długości 300 metrów. Dodatkowo, w Snowdonii, udostępniono najdłuższą na świecie linę do zjeżdżania (zip line) i otwarto Bounce Below – pierwszy na świecie podziemny plac zabaw, gdzie można poskakać na trampolinach w kopalni łupków!

www.surfsnowdonia.co.uk

Rok mistrzyni kryminału
15 września przypadnie 125. rocznica urodzin Agathy Christie. Mistrzyni detektywistycznej prozy mieszkała w miasteczku Torquay na „angielskiej Riwierze” w hrabstwie Devon w północno-zachodniej Anglii, które jest teraz obowiązkowym punktem programu dla każdego fana jej książek. Miała też letni dom Greenway
w Devonie, w którym goście mogą spędzić noc i cofnąć się w czasie do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. 2015 rok jest również świetnym momentem, żeby w Londynie obejrzeć Pułapkę na myszy, najdłużej wystawianą sztukę w dziejach teatru. W 2015 roku miną 63 lata od jej premiery.

www.nationaltrust.org.uk/greenway , www.englishriviera.co.uk , www.the-mousetrap.co.uk

Rocznice Alicji w Krainie Czarów i Emmy
W roku 2015 obchodzone są rocznice powstania kilku ważnych dzieł literackich. Alicja w Krainie Czarów kończy 150 lat, więc warto udać się do Oxfordu, w którym mieszkał Carroll – są tam wycieczki i herbaciarnia dla fanów Krainy Czarów oraz 18-wieczny Antony House, w którym nakręcono Alicję Tima Burtona. Z kolei Emma liczy sobie już 200 lat, a miłośnicy upartej bohaterki i prozy Jane Austen mogą udać się na wycieczkę śladami autorki oraz zwiedzić jej dom.

www.nationaltrust.org.uk/antony, www.visitoxfordandoxfordshire.com
http://britmovietours.com/bookings/jane-austen-tour, www.jane-austens-house-museum.org.uk

800 lat Magna Carta
Na 2015 rok przypada 800. rocznica podpisania Wielkiej Karty Swobód, jednego z najważniejszych dokumentów w brytyjskiej i światowej historii. Z tej okazji uruchomiono sześć specjalnych szlaków, które dokumentują różne aspekty historii Wielkiej Karty i oferują zwiedzającym dwu-trzydniowe wycieczki obejmujące popularne atrakcje turystyczne, od Biblioteki Brytyjskiej do najpiękniejszych katedr oraz miasteczek i wsi, które odegrały ważną rolę w uchwaleniu Wielkiej Karty 800 lat temu. Po czterech latach prac będzie można zwiedzić zamek w Lincoln, który odnowiono kosztem 22 milionów funtów.
www.magnacartatrails.com , www.lincolnshire.gov.uk/visiting/historic-buildings/lincoln-castle

200 lat rzucania kłodą
W tym roku przypada 200. rocznica Braemar Gathering, jednego z najsłynniejszych szkockich festiwali, w którym tradycyjnie bierze udział rodzina królewska. Stowarzyszenie Braemar Royal Highland Society założono bez rozgłosu i w skromnych warunkach w 1815 r. Wydarzenie stopniowo nabierało rozmachu, zyskało aprobatę królewską i stało się jednym z symboli bogatej i niepowtarzalnej szkockiej kultury za sprawą „tossing the caber” (rzutu wielką, ciężką kłodą), przeciągania liny oraz szkockich tańców – oczywiście przy akompaniamencie dud!

www.braemargathering.org

Shrek ma swój park
Otwarcie londyńskiego parku rozrywki poświęconego Shrekowi planowane latem 2015 r., duży projekt Chester Zoo, w ramach którego kosztem 30 milionów funtów zostanie odtwartych sześć wysp świata, wreszcie premiera filmu Baranek Shaun – wszystko to oznacza, że każda rodzina będzie świetnie bawić się w Wielkiej Brytanii. Fani Shauna nie mogą przegapić wizyty w Bristolu (siedziby firmy Aardman, która wyprodukowała film), gdzie wielkie statuy sympatycznego baranka będą częścią artystycznego szlaku.

www.chesterzoo.org, www.shauninthecity.org.uk/