Zamek Królewski w Chęcinach – ponad 222 tys. turystów w 2020 roku

archiwum Zamku w Chęcinach

W 2019 roku zamek odwiedziło ponad 222 tysiące turystów. To absolutny rekord w dziejach warowni.

Robert Jaworski, włodarz Gminy i Miasta Chęciny, powiedział: “Na zamek przybywa ysiące turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.Gościmy przyjezdnych z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Włoch czy nawet ze Stanów Zjednoczonych i Chin! To niesamowite, że tak małe, ale zarazem i urokliwe miasteczko z sędziwym zamkiem na czele rozpoznawalne jest już na całym świecie.”

Turyści najchętniej przyjeżdżali na zamek w maju i sierpniu, w tych dwóch miesiącach odnotowano średnio 45 tysięcy zwiedzających miesięcznie. Tu wielki wpływ na spotęgowany ruch turystyczny miała „majówka” i długi weekend sierpniowy, gdzie z myślą o zwiedzających zorganizowaliśmy bogate pakiety atrakcji!

Monika Majchrzyk, dyrekotr zamku, dodała: “Zamek chęciński zlokalizowany w otoczeniu panoramy naszych pięknych Gór Świętokrzyskich, skąpany niesamowitą historią i rozbudowaną ofertą zwiedzania jest unikatowym obiektem w skali nie tylko krajowej! Niezmiernie cieszy nas nieustannie rosnąca liczba turystów zdobywających warownię oraz niezwykle pozytywne opinie. Należy podkreślić, że przez cały rok staramy się zapewnić turystom wyjątkowy czas na zamku. Nasz obiekt jest dostępny do zwiedzanie o każdej porze roku. W okresie zimowym jak i letnim organizujemy liczne i ciekawe eventy czy wydarzenia! Od maja do sierpnia włącznie niemal w każdy weekend zwiedzanie urozmaicaliśmy dodatkowymi wydarzeniami.

Na wyróżnienie zasługuje dwudniowa impreza doskonale wpisująca się w magiczność Regionu Świętokrzyskiego – „Zioła i Czarownice”. Bezapelacyjnie należy też wspomnieć o popularnej imprezie zamkowej o nazwie „Noc na zamku w Chęcinach”. Od maja do sierpnia odbyło się 6 edycji eventu i na każdą z nich bilety zostały wyprzedane długo przed terminem.

Na początku roku powstało lapidarium z cennymi elementami architektonicznymi. Następnie na dobre zagościły „groźne” narzędzia tortur takie jak: krzesło inkwizytora, fotel czarownicy, klatka hańby czy dyby. Ponadto na zamku dolnym stanęły stoliki i siedziska do gry w szachy, chińczyka czy w karty. Swoje miejsce znalazło również zamkowe koło fortuny z postaciami historycznymi. Na zamku górnym przy herbach pojawiła się replika husyckiego wozu taborowego w skali 1:1.

W niemal 5 letnim okresie funkcjonowania warowni obiekt odwiedziło 986 tysięcy osób.

Na początku 2020 roku na zamku pojawi się milionowy turysta. Szczęściarz będzie honorowym gościem i otrzyma specjalne upominki!.