Zagrzeb zaprasza na Adwent

Od prawej: Agnieszka Puszczewicz i ambasador Chorwacji w Polsce – Tomislav Vidošević/fot. MM

Motywem przewodnim tegorocznego Adwentu w Zagrzebiu, który potrwa od 27 listopada do 7 stycznia, są tradycyjne chorwackie zabawki.

Podczas dzisiejszej prezentacji Wspólnoty Turystycznej Miasta Zagrzebia: Adwent i inne atrakcje zimowe Zagrzebia, Agnieszka Puszczewicz, p.o. dyrektora Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie zachęcała do zimowych odwiedzin stolicy Chorwacji.

Tegoroczny Adwent w Zagrzebiu odbędzie się w terminie od 27 listopada i wraz z wydarzeniami noworocznymi potrwa do 7 stycznia 2022. Organizatorzy to Miasto Zagrzeb, Wspólnota Turystyczna Miasta Zagrzeb oraz partnerzy instytucjonalni i komercyjni. Szanując obowiązujące zalecenia epidemiologiczne, w dniu 27 listopada, o godzinie 17:00 zapalona zostanie pierwsza świeca adwentowa na Placu Bana Jelačicia, a około godz. 19:00 zapalą się światła w parku Zrinjevac.

Wspólnota Turystyczna Miasta Zagrzeb wraz z partnerami zaaranżują świątecznie w sumie 15 lokalizacji. W części miasta Donji Grad aż 11: Plac Bana J. Jelačicia, park Zrinjevac, Plac J.J. Strossmayera, Plac Kralja Tomislava, Plac Europejski, przejście Oktogon, Plac Republiki Chorwacji, Plac Mažuranicia, Instytut Chorwackich Rzemieślników, Akademia Sztuk Pieknych (ALU) i Tunel Grič oraz 4 w części miasta Gornji Grad: Plac św. Marka, Park Beli IV, Gradec oraz Promenada Strossmayera Zachód.
Nowością będą występy zespołu muzyki tradycyjnej „Lado” (chorwackiego odpowiednika naszego „Mazowsza” czy Śląska”).

Motywem przewodnim tegorocznego Adwentu w Zagrzebiu są tradycyjne chorwackie zabawki. Nie zabraknie również innych atrakcji, które w magiczny sposób wprowadzą nas w świąteczny nastrój oczekiwania na Boże Narodzenie.

Podczas Adwentu w Zagrzebiu odbędzie się łącznie 129 koncertów w ramach aż 14 programów muzycznych. Wystąpią m.in. soliści z Zagrzebia, Zagrzebska Orkiestra Kameralna i wielu innych czołowych chorwackich muzyków, a także młode obiecujące gwiazdy chorwackiej sceny muzycznej.

Liczne muzea, takie jak Muzeum Sztuki i Rzemiosła, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Zerwanych Związków i Muzeum Czekolady dołączyły do wydarzenia, przygotowując specjalne programy. Należy wspomnieć także inne atrakcje, takie jak spektakle w Chorwackim Teatrze Narodowym czy teatrze Gavella, który zagra w tunelu Grič, czy Projekt Ilica: Q’ART, Advent Run, Adwent w Teatrze Vidra oraz programy dedykowane najmłodszym.

Dyrektor Wspólnoty Turystycznej Miasta Zagrzeb, Martina Bienenfeld, podkreśliła: „Każdego roku staramy się wzbogacać nasz Adwent o nowości. Szczególnie cieszę się mogąc ogłosić 6 nowych programów: Adwent w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca LADO, Ogród Bożonarodzeniowy w Akademii Sztuk Pięknych (ALU), Adwent na placu św. Katarzyny, Zagrzeb Jingle Mingle we współpracy z zagrzebskimi restauracjami, Adwent w przejściu Instytutu Chorwackich Rzemieślników we współpracy z rzemieślnikami oraz Adwent w Zagrzebskich Hotelach, które dla gości przygotowały specjalną ofertę świąteczną oraz dekoracje.

Chciałabym również wspomnieć o Adwencie w parku Zrinjevac, gdzie oprócz specjalnych aranżacji odbędzie się w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż 13 koncertów naszych słynnych chorwackich artystów.
Ponadto, będziemy kontynuować rozpoczęty w ubiegłym roku projekt rozszerzonej rzeczywistości (AR), wykorzystując motyw tegorocznego Adwentu, czyli tradycyjne zabawki, których animacje będzie można odnaleźć w 10 lokalizacjach w mieście, m.in. w parkach, na skwerach i nie tylko…
Tym samym, dzięki aplikacji Wirtualne Zabawki tegoroczny Adwent w Zagrzebiu przeniesie wszystkich ponownie do czasów dziecinnej beztroski. Kontynuujemy również projekt Światło Adwentu, w ramach którego dekorujemy świątecznie okna instytucji zlokalizowanych w części miasta Gornji Grad”

Agnieszka Puszczewicz, powiedziała: „Zagrzeb to miasto o niskiej zabudowie, bez wielkiej liczby wysokich budynków, z „zieloną podkową” wkomponowaną w architekturę miasta. Może pochwalić się 35 muzeami, 79 galeriami, 96 teatrami i 12 salami koncertowymi.”

Wśród muzeów warto wymienić kilka nietypowych. Muzeum Zerwanych Związków powstało po rozstaniu się chorwackiej aktorki i jej narzeczonego, którzy postanowili zrobić coś ze wspólnymi pamiątkami. Potem zaczęto dodawać kolejne „eksponaty”. Wyjątkowym miejscem na mapie jest Muzeum Iluzji, które zmienia nasze wyobrażenia o tym, kim jesteśmy i jak wyglądamy.

Nowością zaś jest muzeum czekolady, gdzie można nie tylko zjeść, ale i dowiedzieć się o produkcji.

W ostatnim czasie na ulicach Zagrzebia, w niezagospodarowanych miejscach miasta pojawiło się mnóstwo murali. Wspólnota Turystyczna wspiera w tych działaniach lokalnych artystów.

Na czas Adwentu mieszkańcy górnej części starego miasta zostali zachęceni, żeby udekorować fasady domów, ma być więc jeszcze piękniej i bardziej świątecznie.

Jak podkreśliła Puszczewicz, większość spośród ponad miliona polskich turystów, którzy w tym roku odwiedzili Chorwację, podróżowało indywidualnie, ale w mijające lato nastąpił duży wzrost rezerwacji z biurami podróży.

Partnerem strategicznym są linie LOT, które otworzyły dużo połączeń i uwierzyły, że Polacy będą z nich korzystali.

Obecna na spotkaniu przedstawicielka przewoźnika podkreśliła, że lot do Zagrzebia trwa 1 godzinę i 20 minut, przejazd z lotniska do centrum – 30 minut. Samoloty LOT-u latają z Warszawy do Zagrzebia trzy razy w tygodniu o 9:45.