Zadar w top 10 miast, które trzeba odwiedzić w 2019 według Lonely Planet

Lonely Planet opublikował przewodnik „Best in Travel 2019“, który zawiera rekomendacje dotyczące miejsc, wartych odsiedzenia w 2019 roku. W tym wyśmienitym i elitarnym towarzystwie znalazł się i Zadar, który otrzymał prestiżową rekomendację w kategorii miast.

Kristjan Staničić, dyrektor generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, powiedział: „Fakt, że Zadar znalazł się na liście top 10 miast w 2019 roku jest wielkim wyróżnieniem dla chorwackiej turystyki. Jest to potwierdzenie jakości usług na poziomie samej destynacji oraz opinii, jaką cieszy się Zadar na świecie. Zamierzamy wykorzystać tę rekomendację we współpracy z lokalnymi wspólnotami turystycznymi przeprowadzając dodatkowe działania promocyjne. Ich celem będzie jeszcze mocniejsze pozycjonowanie Zadaru, regionu Zadaru, ale i całej Chorwacji.”

Mihaela Kadija, dyrektor Wspólnoty Turystycznej województwa Zadarskiego, dodała: „Ubiegłoroczna kampania miała zasięg 3 mld ludzi, opublikowane promocyjne materiały video zostały wyświetlone 10 mln razy, ponad 1 mln interakcji w social media. Przytoczone dane sugerują, że to wyróżnienie przybliży miłośnikom podróży na całym świecie nie tylko nasz region, samo miasto Zadar, ale i całą Chorwację.”
Wybór najlepszych kierunków podróży dokonywany jest przez zespół profesjonalistów i członków Lonely Planet, którzy przy wyborze najlepszych z najlepszych kierują się wysokimi kryteriami. Zadar został wybrany jako jeden z top 10 miast w 2019 roku. Listę uzupełniają: Kopenhaga, Shēnzhèn, Nowy Sad, Miami, Kathmandu, Mexico City, Dakar, Seattle i Meknès.

Mario Paleka, dyrektor Wspólnoty Turystycznej miasta Zadar, podkreślił: „Jesteśmy bardzo dumni z nagrody dla naszego miasta Zadaru! Zadar został dostrzeżony na rynkach zagranicznych wśród branży turystycznej i przez jeden z najbardziej wpływowych przewodników. Jest to potwierdzenie, że idziemy w dobrym turystycznym kierunku. Poprzez otrzymanie nagrody European Best Destination w 2016 roku uzyskaliśmy znaczącą promocję w krajowych i zagranicznych mediach, a takcie w mediach społecznościowych. Tegoroczna nagroda Lonely Planet włączy nas do światowej elity turystycznej.”

Lonely Planet w opisie Zadaru podkreśla, że mowa o destynacji, która powstała jak Feniks z popiołów wojennej przeszłości i dziś tętni życiem.

Na odwiedzających czekają wspaniałe restauracje, kawiarnie i bary, zabytki z czasów antycznych czy innowacyjne muzea. Jako jedno z niezapomnianych doświadczeń, które oferuje Zadar to według Lonely Planet spacer promenadą w Zadarze przy dźwiękach organów morskich oraz przepłynięcie przez port miejski tradycyjną barką brkolja (tradycyjny liczący kilkaset lat rodzaj baki).

Tom Hall, redaktor naczelny Lonely Planet skomentował: „Łatwy dostęp do Zadaru umożliwia połączenie z lokalnym sposobem życia i kulturą. Energia i miejski gwar doskonale wkomponowują się w czasy antyczne, które są widoczne wszędzie w krajobraz i architekturę. To skrawek raju, w którym odwiedzający na pewno się zakochają.”