Wystawa o Sherlocku Holmesie otwarta w Londynie

W Muzeum Londynu otwarto (po dwóch latach przygotowań) wystawę poświęconą Sherlockowi Holmesowi, zatytułowaną „Człowiek, który nigdy nie żył i nigdy nie umrze” (The Man Who Never Lived and Will Never Die).

Goście mogą na niej obejrzeć m.in. płaszcz noszony przez Benedicta Cumberbatcha w serialu BBC “Sherlock”, słynną czapkę, znaną z innych ekranizacji, rzadkie wydania książek, notatki pisarza, portrety Conana Doyle’a i najsłynniejsze ilustracje autorstwa Sidneya Pageta, które narzuciły na lata wygląd wielkiego detektywa.
Warto przypomnieć, że Sherlock Holmes pojawił się po raz pierwszy w powieści „Studium w szkarłacie”. W 56 opowiadaniach i 4 powieściach terenem działania detektywa jest najczęściej Londyn i związki Holmesa z miastem również są przez organizatorów pokazywane na wystawie. Są więc tutaj mapy i przewodniki, z których przy pisaniu korzystał Doyle (m.in. przewodnik Bootha).

 

Alex Werner, kurator wystawy podkreślił: „Londyn jest trzecim bohaterem detektywistycznej serii Doyle’a, po samym Holmesie i jego przyjacielu Watsonie.”

Holmes jest bohaterem ponad 200 adaptacji filmowych, w Muzeum Londynu wyświetlany jest m.in. jeden z najwcześniejszych filmów, z roku 1912 a także fragmenty innych mniej i znanych filmów.

Werner powiedział o Holmesie: „To postać rzucana czasem w świat wiktoriański, a innym razem – we współczesność, tak jak w serialu z Benedictem Cumberbatchem. Jeśli chodzi o Sherlocka, takie zabiegi scenarzyści stosowali od dawna. To nic nowego. On będzie tu nadal nawet i za sto lat. Może zostanie wysłany w kosmos, ale wciąż będzie”.

Wystawę oglądać można do 12 kwietnia 2015 roku.