Wyniki konkursu filmowego „Kadry z Polski… i nie tylko”

Jakub Stępnik

Znamy laureatów trzeciej edycji organizowanego przez redakcję WaszaTurystyka.pl konkursu „Kadry z Polski… i nie tylko”, w którym wyłoniono najlepsze turystyczne spoty promocyjne. Nagrody wręczono podczas VI Forum Promocji Turystycznej, które odbyło się 23 października w Warszawie.

Jak co roku, celem konkursu było wyróżnienie filmowych produkcji promujących atrakcyjność turystyczną miejsc w Polsce i na świecie, zachęcających do odwiedzenia miejsca lub regionu. W ocenie brano pod uwagę pomysłowość, innowacyjność oraz jakość przekazywanych treści. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy dodali kategorię zagraniczną.

Przewodniczący jury, dziennikarz telewizyjny Michał Fajbusiewicz, napisał:

„Moje telewizyjne obowiązki nie pozwoliły mi uczestniczyć w uroczystości nagrodzenia i wyróżnienia twórców „mini filmów” promujących kraje, regiony, miasta – czyli wszystko to, co warte odwiedzenia i zobaczenia.

Z dużą radością przyjąłem propozycje organizatorów tego konkursu, aby przewodniczyć szacownemu jury i móc oceniać nadesłane prace. Jednocześnie był to mój „debiut” w tej imprezie. Przed wieloma laty sam zrealizowałem kilkadziesiąt reportaży i dokumentów telewizyjnych prezentując atrakcje turystyczne ze świata i Polski. Wiele z nich zostało docenionych w konkursach podobnych do tego.

Jednak ostatnie 20-30 lat diametralnie zmieniło podejście do materii zwanej promocją, w szeroko rozumianej turystyce. Bowiem turystyka stała się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających dziedzin gospodarki. Niewątpliwie przyczynił się do tego jeden z najważniejszych wynalazków przełomu wieków – internet, ale i bogacenie się społeczeństw.

Ale to internet spowodował, że zmienił się zupełnie sposób promowania miejsc atrakcyjnych dla turystów czy też wypoczywających. Szczególnie dotyczy to materii filmowej. Zaczęły dominować krótkie, „fleszowe” produkcje filmowe, stając się swoistymi reklamówkami. Internet nie „trawi” długich form, ale nie lubi też nowe pokolenie. Skurczyła się grupa widzów oglądających długie dokumenty, czy też telewizyjne reportaże o tej tematyce. Krótka forma filmowa, i słusznie, stała się dominującym elementem turystycznej promocji.

Organizatorzy tego konkursu od lat starają się dokonać corocznego przeglądu takich właśnie form i docenić ich twórców. Zależnie od kategorii, zgłoszone do konkursu prace, nie mogły być dłuższe niż 3-5 minut. Okazało się, że taka zwarta, krótka forma nie jest łatwą do realizacji dla wielu twórców. Potwierdziły to niektóre ze zgłoszonych do konkursu prace. Jury obejrzało 75 „mini filmów” aspirujących do nagród.

Przyznam, że po kilku godzinach swoistego seansu, ja i moi koledzy byliśmy lekko rozczarowani tym co zobaczyliśmy. Większość propozycji była sztampowa, bez pomysłu na mini opowieść, czy też przybliżeniu „klimatu” prezentowanych miejsc. Nieznośną manierą filmowania w prawie wszystkich propozycjach, były zdjęcia z drona. Ten nowy, bardzo atrakcyjny sposób filmowania, nie może być jedynym „orężem” operatora i twórcy.
W wielu prezentowanych pracach trudno była poznać jakiś szczegół, detal, czy atmosferę prezentowanych miejsc. Stąd też niektóre ze zgłoszonych do konkursu prac przypominały pocztówki z podróży. Jury oceniło poziom zgłoszonych do konkursu filmów jako niższy niż w poprzednich latach i nie bez trudności wybrała laureatów nagród w poszczególnych kategoriach. Gratulując nagrodzonym twórcom w tej edycji konkursu, bardzo liczę na „wysyp” świetnych pomysłów i „mini arcydzieł” w roku przyszłym.”

Oto laureaci tegorocznego konkursu

Kategoria „Smaczek regionu”

I miejsce

„Velo Małopolska – dobrze stroi” – autorzy: Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik

II miejsce

“Młyn Myśliwiec – Kraina Krasnoludków” – autor: Wojciech Niczyporuk

III miejsce

“Wystawa Średniowiecznych Narzędzi Tortur i Egzekucji w Kiermusach” autor: Wojciech Niczyporuk

Wyróżnienie

Cykl filmów: „Szlak Orlich Gniazd” – autor: Związek Gmin Jurajskich

Nagrodę Raport CSR.pl otrzymał film „Velo Małopolska – dobrze stroi”

Kategeria “Mój region najpiękniejszy”

I miejsce

„Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta i Warszawa w zimowej aurze” – autor: Stołeczne Biuro Turystyki

II miejsce – jury postanowiło nie przyznawać II miejsca

III miejsce

“Ponidzie w 360 stopni” – autor: Buskie Samorządowe Centrum Kultury

Kategoria „Świat jest piękny”

I miejsce

„Inspiring Tunisia” – autor: Ministerstwo Turystyki Tunezji w Tunisie

II miejsce

Tytuł filmu: „USA – cel podróży” – autorzy: Karol Lewandowski i Krzysztof Chruślicki

III miejsce

“Snowboarding Slovakia” – Autor: Cezary Zygulski

W tegorocznym jury zasiedli:

Arkadiusz Bińczyk – historyk, dziennikarz turystyczny, globtroter,

Juliusz Bolek – wykładowca Wyższej Szkoły Promocji, Mediów i Show Businessu,

Tomasz Brzozowski- prezes Impresja PR, wydawca Kurier365.pl, BiznesCiti,

Michał Fajbusiewicz – dziennikarz telewizyjny, scenarzysta i realizator filmowy,

Adam Gąsior – redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl,

Ignacy Krasicki – prezes zarządu Agencji PR Art-Media i Fundator Fundacji m. XBW Ignacego Krasickiego,

Marzena Markowska – zastępca redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl,

Marcin Mączyński – sekretarz generalny i wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego,

Piotr Pogonowski – dyrektor zarządzający Polonus

Anna Popek – dziennikarka.

Przewodniczącym był Michał Fajbusiewicz.

Fundatorami nagród były: ArtTravel.pl, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Polonus, Raport CSR.pl, portal WaszaTurystyka.pl

 

 

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center