Wynajem długoterminowy – nisza, która uratowała apartamenty

Podczas gdy hotelarze skarżą się na wciąż słabe wyniki, wygląda na to, że ich konkurencja w postaci klasowych apartamentów ma się całkiem dobrze. Na taki obraz sytuacji wpływa m.in. stale rosnąca nisza w postaci wynajmu długoterminowego. W jego przypadku mamy do czynienia z kilkoma przewagami, którymi skutecznie grają właśnie apartamenty.

Wynajem długoterminowy – nowy trend czasu pandemii

Jest kilka czynników, które spowodowywały boom na wynajem długoterminowy. Jednym z nich jest mniejsza liczba formalności w porównaniu z klasycznym wynajmem mieszkania. Szczególnie w przypadku obcokrajowców nie jest to bez znaczenia. Drugą ważną sprawą, a zarazem przewagą nad hotelami, jest dostęp do pełnego zaplecza kuchennego w apartamentach. W ten sposób mamy pełny produkt równy temu, jaki znamy z klasycznego wynajmu nieruchomości.

Nie do przecenienia jest też fakt posiadania do dyspozycji stale tego samego apartamentu. W czasach COVID-owych zwiększa to zdrowotne bezpieczeństwo. Użytkownik ma bowiem pewność, że tylko on korzysta z danego lokalu.

Sprzyja też konstrukcja oferty i brak bezpośredniej konkurencji on-linowych graczy. Co ciekawe, większość systemów do rezerwacji hoteli nie pozwala zrobić zamówienia na więcej, niż 30 nocy. Ma to swoje istotne konsekwencje. Wycena pobytów długoterminowych jest bowiem realizowana w zasadzie w 99 proc. manualnie. To powoduje, że zarządzający apartamentami mają dużo większą elastyczność, nie podlegają też stałej presji narzędzi on-linowych, w których klient może bez trudu porównywać ceny od różnych dostawców.

Międzynarodowe platformy zapewniają polskim apartamentom klientów

W sukurs apartamentowcom przyszły też wyspecjalizowane międzynarodowe firmy, które obsługują właśnie tę ciekawą niszę. Wygląda na to, że od niedawna znacznie baczniej zaczęły przyglądać się Polsce. Workingawayfromhome już dziś zapewnia stały strumień klientów, zainteresowanych wysyłaniem pracowników do pracy w Polsce.

Nowe firmy inwestujące w Polsce zapewniają nowe rezerwacje

Rynkowi wynajmu długoterminowego sprzyja też umiędzynarodowienie polskiej gospodarki. Zapowiadane duże inwestycje z Azji przekładają się na przyjazdy licznych grup pracowników, często jest to średni i wyższy szczebel zarządczy. To właśnie oni są klientami apartamentowców. W przypadku pracowników z Azji ze zdwojoną mocą działają formalne przewagi wynajmu długoterminowego, o którym wspominaliśmy powyżej.

Popyt na siłę roboczą będzie wzrastał, Izba Gospodarcza Polska Azja prowadzi szereg projektów, w których ramach mówi się o masowym sprowadzaniu pracowników do Polski.

Varsovia Apartamenty z doskonałymi wynikami obłożenia w ostatnich miesiącach

Jednym z beneficjentów opisanych wyżej trendów jest m.in. warszawska Varsovia Apartamenty. Ten nowoczesny obiekt dysponuje wszystkim, by skutecznie walczyć na rynku wynajmu długoterminowego. Ostatnie miesiące przynoszą widoczne rezultaty poczynionych wcześniej działań sprzedażowo – marketingowych w tej właśnie niszy. Podczas gdy miejskie hotele z trudem zbliżają się do obłożeń rzędu 50 proc., te w Varsovii sięgały w ostatnim czasie nawet 90 proc..

Z pewnością mamy do czynienia z interesującym super trendem na rynku hotelowym. Wynajmem długoterminowy zyskuje jako coraz bardziej powszechny produkt. I to nie tylko dla przyjeżdżających do nas pracowników z zagranicy. Również obecne od wielu lat w Polsce korporacje coraz częściej po niego sięgają. Jest to alternatywa dla standardowych rezerwacji hotelowych. Hotele zaczęły dostrzegać ten trend, w kilku z nich pojawiły się już tego typu oferty. Wciąż jednak przewaga apartamentów wydaje się dość istotna i trudno będzie ją niwelować. Choć z pewnością znajdą się chętni by pokusić się o rywalizację na tym rosnącym rynku.