Wykopaliska dla każdego. O współpracy biznesu turystycznego z archeologami na XI Forum Promocji Turystycznej

Spotkanie z archeologiem i oprowadzenie po wykopaliskach, szkolenia merytoryczne dla branży turystycznej, pomoc w budowaniu programów wycieczek – to elementy oferty, którą przygotowuje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej dla biur podróży. O tym, jak biznes może współpracować z nauką dowiedzą się uczestnicy XI Forum Promocji Turystycznej.
Archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) pracują w dziesięciu krajach basenu Morza Śródziemnego, Afryki Północnej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu, na Półwyspie Arabskim i Zakaukaziu. Teraz oferują branży turystycznej swoją ekspercką wiedzę o najnowszych fascynujących odkryciach oraz unikalną możliwość zajrzenia za kulisy wykopalisk archeologicznych.
Jako jedna z najważniejszych w Polsce instytucji naukowych prowadzących zagraniczne badania wykopaliskowe, CAŚ UW działa od 1959 roku. Jego założycielem był prof. Kazimierz Michałowski, nestor polskiej archeologii śródziemnomorskiej, żartobliwie nazywany czasami polskim Indianą Jonesem. Jednak z filmowym awanturnikiem miał wspólnego nie tylko to, że nosił nieodzowny w tym fachu kapelusz, ale również fakt, że miał ogromne szczęście do spektakularnych odkryć.

Wykopaliska i rewitalizacja zabytków w basenie Morza Śródziemnego
Dzięki temu, aktualnie CAŚ UW prowadzi ok. 30 projektów w Egipcie, Sudanie, Tunezji, Libanie, na Cyprze, w Kuwejcie, Omanie, Gruzji i Armenii. Ekspedycje Centrum pracowały też w Etiopii, Jordanii, Syrii, Iraku, Iranie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Są wśród nich projekty rewitalizacji stanowisk archeologicznych, a zabytki z polskich wykopalisk trafiają do kolekcji muzealnych. Wykopaliska i prace konserwatorskie trwają m.in. na stanowiskach z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO – w Egipcie w Aleksandrii, Sakkarze i Deir el-Bahari (w świątyni Hatszepsut), Nea Pafos na Cyprze, w regionie Jebel Barkal w Sudanie między III i IV kataraktą na Nilu, jak i w libańskim Tyrze.

O dokonywanych tam odkryciach donoszą nie tylko publikacje naukowe, media polskie i zagraniczne. Tylko w ostatnich dwóch latach wspominały o nich prawie tysiąc razy, a m.in. w National Geographic (cmentarz zwierząt domowych i grobowce w Berenike nad Morzem Czerwonym), Smithsonian Magazine (grobowiec faraońskiego urzędnika od tajnych dokumentów w Sakkarze), Archaeology (dary dla bogini Hathor w świątyni Hatszepsut), BBC (malowidła w świątyni Hatszepsut tworzyli mistrzowie i ich uczniowie z osobnych szkół malarskich), GEO (gra planszowa sprzed 4 tys. lat w Omanie), TVP Info (największy kościół średniowiecznej Nubii w Starej Dongoli w Sudanie), czy La Stampa (rzymska świątynia na akropolu w Tyrze).
Jednak te informacje rzadko trafiają do polskich turystów odwiedzających kraje, gdzie trwają polskie badania archeologiczne. Aby to zmienić, badacze z CAŚ UW chcą dotrzeć do organizatorów turystyki.

Współpraca z branżą turystyczną
CAŚ UW może zaoferować branży turystycznej specjalistyczną wiedzę – zarówno archeologiczną, jak i związaną z kulturą i praktycznymi informacjami o podróżowaniu w regionach, gdzie prowadzi badania. Proponuje także unikalną możliwość zapoznania się ze stanowiskami archeologicznymi badanymi przez polskie ekspedycje. W skład tej oferty
wchodzi:
– prowadzenie szkoleń dla przewodników lub biur podróży na temat archeologii i zabytków danego regionu, zwieńczonych wydaniem certyfikatu „Partnera Polskiej Archeologii”;
– przygotowanie „szytych na miarę” programów zwiedzania pod kątem zabytków archeologicznych i butikowych tras turystycznych;
– ekskluzywne wizyty na stanowisku w trakcie badań archeologicznych.

CAŚ UW weźmie udział w XI Forum Promocji Turystycznej w ramach projektu „ArcheoCDN. Archeologiczne Centrum Doskonałości Naukowej” finansowanego z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki (dawniej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) pod nazwą DIALOG (0298/2018). Wśród jego założeń jest nawiązywanie kontaktów pomiędzy nauką a światem biznesu. Celem projektu jest wdrażanie w badaniach CAŚ UW najnowszych trendów w archeologii i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym. Mocnym akcentem jest udostępnianie wyników badań szerokiemu gronu odbiorców.
Więcej: www.pcma.uw.edu.pl ; www.facebook.com/pcma.uw/ ; https://twitter.com/PCMA_UW ; https://www.youtube.com/c/PCMAUW/
Na XI Forum Promocji Turystycznej zapraszamy 12 października 2022 na terminal lotniska Warszawa-Radom. Zarejestruj się!
POWIĄZANE WPISY
22 marca 2023
Join Up! uruchamia wakacyjną promocję dla rodzin z dziećmi
Join Up! nowy na polskim rynku, lecz będący już od kilkunastu lat w Europie touroperator,…
0 Komentarzy4 Minuty
22 marca 2023
Anex Tour wchodzi na polski rynek. W 2023 chcą obsłużyć 200 tys. klientów
Tureckie biuro podróży w ostatnich dniach zorganizowało wydarzenie dla branży…
0 Komentarzy1 Minuty
22 marca 2023
Esky: Polacy wiosną wybiorą się na city breaks w Europie
Według ekspertów z eSky.pl tegorocznej wiosny podróżnicy z Polski w zdecydowanej…
0 Komentarzy6 Minuty
20 marca 2023
Wystawcy Africa Showcase przestawili swoje oferty w Polsce, na Węgrzech i w Czechach
Globalny roadshow – Africa Showcase – rozpoczął się w minionym tygodniu w Europie…
0 Komentarzy2 Minuty
20 marca 2023
Spanish Event – wielkie święto hiszpańskiej turystyki już za tydzień
16 silnych hiszpańskich marek, dwa dni workshopów, 250 profesjonalistów z branży i ogrom…
0 Komentarzy9 Minuty
17 marca 2023
Efe Türkel odchodzi z Join Up
Efe Türkel, po niespełna pół roku zrezygnował ze stanowiska prezesa Join Up! Polska,…
0 Komentarzy1 Minuta
16 marca 2023
Zima w biurach podróży: klienci zapłacili więcej, ale wyjechali tłumniej niż rok temu
Ponad milion Polaków zdecydowało się wyjechać tej zimy z biurami podróży – zarówno na…
0 Komentarzy12 Minuty
15 marca 2023
Ceny wycieczek na celowniku UOKiK. „Przepisy zniszczą pakietowanie dynamiczne”
Zarzut, który UOKiK postawił w styczniu multiagentowi Wakacje.pl, to problem dla całej…
0 Komentarzy14 Minuty
14 marca 2023
TUI Poland kontraktuje w Enter Air miejsca za 718 mln zł
Enter Air i TUI Poland podpisały umowę czarteru dotyczącą współpracy w sezonie lato 2023…
0 Komentarzy2 Minuty