Wyjazd na narty do Austrii znów jest możliwy

fot. archiwum austria.info

Podróż do Austrii jest obecnie możliwa tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych. Mimo że w całym kraju otwarte są restauracje, hotele, obiekty kulturalne i rozrywkowe oraz kolejki linowe, przyjmowane są do nich jedynie osoby z grupy 2G.

Granice Austrii są otwarte dla turystów, ale tylko dla ozdrowieńców i osób zaszczepionych. Wjazd na teren państwa jest możliwy po dostosowaniu się do zasady 2G plus, która oznacza, że należy posiadać ważny certyfikat covidowy lub dokument potwierdzający przebycie choroby, a także dodatkowo negatywny wynik testu PCR. Z tego obowiązku zwolnione zostały osoby, które przyjęły dawkę przypominającą szczepienia na Covid-19 (nie dotyczy to osób przyjeżdżających do Austrii z Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki). W przeciwnym razie wjazd jest wciąż możliwy, ale należy poddać się kwarantannie do czasu otrzymania negatywnego wyniku.

Z obowiązku przedstawienia jakiekolwiek dokumentu upoważniającego do wstępu są zwolnione dzieci poniżej 12. roku życia (wyjątkiem jest Wiedeń, gdzie testy obowiązują od 6. roku życia). Osoby podróżujące służbowo mogą ze względów zawodowych zameldować się w miejscu zakwaterowania z dowodem 3G (zaszczepiony, przetestowany, ozdrowieniec). Zasada 2G plus dotyczy tylko wjazdu. Natomiast podczas pobytu obowiązuje zasada 2G (zaszczepiony lub wyleczony). W trakcie urlopu w Austrii istnieje możliwość bezpłatnego skorzystania z testów PCR.

 

 

 

W każdym obszarze zamkniętym wymagana jest weryfikacja 2G oraz obowiązkowe jest noszenie maseczki. Zasada 2G obowiązuje m.in: w obiektach noclegowych, gastronomicznych, jarmarkach i kolejkach linowych. Noszenie maseczek typu FFP2 jest obowiązkowe we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach publicznych, w tym także w kolejkach linowych.

Dodatkowo władze Salzburga poinformowały, że od 3 stycznia będą przeprowadzane kontrole w miejscach, do których można wejść jedynie z certyfikatem 2G.