Wybierz szczyt w Chorwacji: te góry Cię wzywają!

fot. Aleksandar Gospić / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Poza tym, że zdobywanie szczytów uważane jest za wielkie wyzwanie, każdy miłośnik gór wspina się, żeby po trudnym wejściu cieszyć się pięknymi widokami. Przyjmij wyzwanie i zdobądź każdy z tych szczytów, ponieważ poznasz Chorwację, jakiej jeszcze nie widziałeś!

Velebit – Sveto Brdo

Sveto brdo o wysokości 1751 m znajduje się na pierwszym miejscu w sercach wielu miłośników gór. Na ten nagi szczy można wejść z kilku stron a pokonanie każdego szlaku zajmuje od pięciu do ośmiu godzin marszu. Jednak widok na morze, który można tam podziwiać wynagrodzi całe zmęczenie.

 sveto brdo velebit optimizirano za tisak aleksandar gospic

fot. Aleksandar Gospić / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Veika Kapela – Bijene Stijene

Kompleks Bijele Stijene to rezerwat, który znajduje się w sercu Gorskiego Kotaru. Droga prowadząca na szczyt nazywa się Vihoraški. Wejście po tym najbardziej atrakcyjnym i najbardziej wymagającym górskim szlaku w Chorwacji zajmuje około czterech godzin, a swój początek ma na drodze szutrowej łączącej Jasenak i Mrkopalj.

Dinara – Sinjal

Jeżeli jesteś prawdziwym miłośnikiem gór z pełnym wyposażeniem, to wejście na najwyższy szczyt chorwacki Sinjal (1831 m) na Dinarze będzie na pierwszym miejscu na liście marzeń wspinaczkowych. Niepowtarzalne piękno łąk, lasów i nagich skał w połączeniu ze skalistymi zboczami i morzem w czasie intensywnego, kilkugodzinnego wspinania się nikogo nie pozostawi obojętnym. Szczyt Dinary jest jedynym szczytem w Chorwacji, na którym odwiedzający swoją obecność musi udowodnić fotografią, a nie tylko pieczątką.

 dinara sinjal chorwackie gory

fot.  Luka Tambača/ Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Gola Plješivica

Gola Plješivica to szczyt góry północnej części Lickiej Plješivicy, która należy do łańcucha dynarskiego. Rozciąga się w kierunku: północno- zachodnim i południowo-wschodnim od Jezior Plitwickich. Na ile ten widok jest interesujący najlepiej pokazuje to, że w XVI wieku nazywany był Vražji vrh (Szczyt Diabła).

 gola pljesivica optimizirano za tisak aleksandar gospic

fot. Aleksandar Gospić / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Biokovo – Vošac

Mówią, że Biokovo jest najbardziej surową chorwacką górą. Grzbiet Biokovo wyróżnia kilka szczytów, z których najpiękniejszy to Vošac. Wspinaczka jest wyjątkowo stroma i trwa cztery do pięciu godzin. Ze szczytu o wysokości 1421 m rozciąga się najpiękniejszy widok w Chorwacji. Poza stromymi skałami masywu widać Makarską riwierę i morze, po którym „żeglują” Brač i Hvar.

 biokovo vosac chorwacja

fot.  Ivo Biočina/ Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Czytaj więcej: https://feeds.croatia.hr/pl/

 chorwacja