Wybierz się w podróż do Pępka Ziemi

Delfy Grecja

Starożytni Grecy wierzyli, że Delfy to Pępek Ziemi: miejsce postrzegane jako centrum duchowe. Znajdowało się tu wiele sanktuariów i najważniejsza wyrocznia w całej starożytnej Grecji. To tutaj arcykapłanka Pythia przekazywała boską radę Apolla śmiertelnikom, którzy podróżowali z całego świata w poszukiwaniu przepowiedni. Oprócz Greków do wyroczni przybywali także zagraniczni przywódcy i dygnitarze, którym bardzo zależało na poznaniu woli Apolla w ważnych sprawach państwowych.

Rzut kamieniem od stanowiska archeologicznego znajduje współczesne miasto Delfy, leżące u podnóża Góry Parnas, w pobliżu miasta Arachova. Nie jest popularną wiedzą, że warto wybrać to miejsca na ferie zimowe, ponieważ znajduje się w pobliżu ośrodka narciarskiego Parnassus. Zresztą warto odwiedzić je o dowolnej porze roku, by odkryć piękno tutejszej przyrody i pobliskich plaż. Znajduje się ono w dogodnej, niewielkiej odległości od gór, lasów, znanych na całym świecie stanowisk archeologicznych i właśnie pięknych plaż.

Delfy Grecja

Delfy, czyli starożytne greckie święte miejsce, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ma długą, bogatą historię i usytuowane jest w pięknym, naturalnym otoczeniu, które co roku przyciąga setki tysięcy odwiedzających. To kierunek, które koniecznie trzeba uwzględnić podczas następnej podróży do Grecji.

Wycieczka na stały ląd

Jeśli ktoś lubi piesze wędrówki, na pewno spodobają mu się okoliczne szlaki, które są wyraźnie oznakowane. Europejski długodystansowy szlak E4 przecina te tereny. Znaleźć tu można doświadczonych przewodników, którzy oprowadzą po znanych i mniej znanych miejscach wartych odkrycia: jaskiniach, pomnikach, schroniskach i idyllicznych miejscach, doskonałych na piknik na łonie natury. Można spróbować jazdy na rowerze górskim lub szosowym albo przelecieć się paralotnią, by podziwiać niesamowity widok z lotu ptaka na okolicę. Rezerwat Narodowy Parnassus znajduje się zaledwie 15 min drogi z Delf samochodem.

Grecja Arachova Delfy
Arachova

Koniecznie odwiedzić trzeba także muzea w Delfach: Muzeum Archeologiczne, znajdujące się tuż obok stanowiska archeologicznego, Muzeum Festiwali Delfickich oraz Europejskie Centrum Kultury w Delfach, gdzie można odwiedzić wystawy malarstwa i rzeźby. W okolicy znajduje się również sporo bizantyjskich kościołów i malowniczych wiejskich kaplic, które warto zwiedzić.

Muzeum Archeologiczne w Delfach
Muzeum Archeologiczne w Delfach / fot. P. Merakos

Do portu i wzdłuż linii brzegowej

Kolejny punkt programu to wycieczka do pobliskiej wioski Chrissos i spacer ulicami pomiędzy pięknymi XIX-wiecznymi neoklasycystycznymi kamienicami. Warto też udać się dalej na południe, w kierunku nadmorskich wiosek, takich jak Kirra. To miejsce związane z historią Delf. W starożytności pielgrzymi, którzy wysiadali z tętniącego życiem portu, podążali ścieżką, która zaczynała się tutaj, aby dotrzeć do wyroczni. Mijając Kirrę warto podążać wzdłuż linii brzegowej i odwiedzić miasto Itea, a nieco dalej na południe – malownicze miasteczko Galaxidi, słynące z historii marynarki wojennej.

Miasteczko Galaxidi

Znajduje się tu wiele plaż, w większości piaszczystych, a także kawiarnie, bary i tradycyjne tawerny serwujące świeże ryby i owoce morza.

Koniecznie trzeba spróbować lokalnej, najwyższej jakości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i bardzo smacznych oliwek Amphissa, które pochodzą z dużych gajów oliwnych w okolicy, największych w całej Grecji Środkowej. A na pamiątkę wizyty w Delfach można kupić kopie pięknej starożytnej biżuterii, tradycyjnej ceramiki i innych lokalnych produktów.

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr