Wszystkie stacje narciarskie we Włoszech zamknięte do 5 marca

Dzisiaj rząd włoski podjął decyzję, że wszystkie stacje narciarskie w całych Włoszech będą zamknięte do 5 marca. Hotele mogą być otwarte. Przypomnijmy, że jeszcze w piątek ogłoszono, że otwarte będą regiony narciarskie w Lombardii i Trentino. Pod koniec piątku ogłoszono zamknięcie Trentino. Obecnie nie ma możliwości jeżdżenia na nartach we Włoszech.

Wiadomość tę ogłosił Roberto Speranza, minister zdrowia. Powiedział on, że zakaz wszelkich aktywności sportowych jest wynikiem ostatniego raportu Głównego Instytutu Sanitarnego (Istituto Superiore di Sanita), według którego 17,8 proc. wszystkich zakażeń to zakażenia angielską odmianą COVID-19.

Otwarcie stoków narciarskich negatywnie zaopiniował też rządowy CTS (Comitato tecnico scientifico). „Obawa przed rozprzestrzenianiem się tego i innych wariantów wirusa SARS-CoV-2 doprowadziła do przyjęcia podobnych środków we Francji i Niemczech” – czytamy w dokumencie przyjętym zalediwe dzień po zapowiedzi o otwarciu stoków w Lombardii.

Władze regionu narciarskiego podpisały już rozporządzenia o ponownym otwarciu infrastruktury, ruszyło też naśnieżanie przed zaplanowanym na jutro otwarciem. Decyzja ministra wstrzymała wszystko w ostatniej chwili.

„Rząd zobowiązuje się do jak najszybszego zrekompensowania strat operatorom sektora” – zapowiedział minister Speranza.