Wrocławskie Hydropolis – świetny pomysł na rodzinną wyprawę

fot. archiwum Hydropolis

Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, czyli centrum wiedzy o wodzie to ośrodek łączący walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Miejsce, w którym technologie multimedialne łączą się z wiernymi replikami i modelami oraz wieloma informacjami dostępnymi na ekranach dotykowych mające na celu ukazać wodę z różnych perspektyw. Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na walory edukacyjne, ale także aby spędzić czas wolny i dobrze się bawić.

Będąc we Wrocławiu warto wybrać się do CEE Hydropolis, które jest jedynym takim obiektem tego typu w Polsce. Położony we Wrocławiu w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej należy do zabytków architektury wodociągowej.

Historia obiektu

Wybudowany zbiornik wody czystej miał powierzchnię 4600 m2 i mieścił ponad 12 milionów litrów czystej wody. Swoją funkcję pełnił, z krótką przerwą spowodowaną zniszczeniami wojennymi, od 1905 roku przez ponad 90 lat.

Niespodziewane nadejście powodzi stulecia w 1997 roku spowodowało zalanie budynków i urządzeń. Cały zbiornik nr 1 znalazł się pod wodą. Powódź była największą katastrofą w powojennej historii Wrocławia. Stanęła produkcja wody do picia. Aby znów popłynęła do kranów, konieczne było oczyszczenie zbiornika.

W 2002 roku rozpoczęto się kompleksową modernizację Zakładu „Na Grobli”. Wysłużony zbiornik nr 1 został wpisany do rejestru zabytków. Dwa lata później doczekał się skromnego remontu, ale już wtedy wiadomo było, że trzeba go będzie wkrótce wyłączyć z eksploatacji. Pełnił swą funkcję do końca 2011 roku. Wtedy też zapadła decyzja o powstaniu w jego miejscu Hydropolis. Prace nad dostosowaniem obiektu do nowej funkcji trwały cztery lata. Hydropolis doczekało się otwarcia w grudniu 2015 roku.

Najdłuższa drukarka wodna w Europie i woda z wielu perspektyw

Wystawę otwiera film Planeta Wody wyświetlany na dużym panoramicznym ekranie. W Hydropolis znajdziemy dziewięć różnych stref tematycznych m.in.: głębiny, ocean życia, strefa relaksu, człowiek i woda czy stany wody. Jedną z największych atrakcji jest najdłuższa w Europie (46,5 m) drukarka wodna. Oprócz tego można podziwiać wir wodny o wysokości 3,5 m albo zanurkować na rafie koralowej lub obejrzeć najdokładniejszą na całym świecie kopię rzeźby Dawida wykonanej w skali 1:2.

fot. archiwum Hydropolis

Oprócz działalności wystawienniczej centrum dysponuje rozbudowaną ofertą edukacyjną opartą na podstawie programowej MEN. W ramach specjalnych zajęć uczniowie szkół mogą wziąć udział w wielu warsztatach naukowych.

Natomiast każdy kto chciałby chwilę odpocząć może udać się do strefy relaksu, gdzie pośród instalacji symbolizującej wyobrażenie lasów deszczowych Amazonii czekają wygodne leżaki.

fot. archiwum Hydropolis

Atrakcyjność tego miejsca potwierdza lista zdobytych nagród i wyróżnień. W trakcie ponad trzyletniej działalności obiekt doceniony został już 13 nagrodami – w tym tak prestiżowymi takimi jak Cud Polski National Geographic 2016, Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska 2018 czy wreszcie Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej z 2021 roku.

Hydropolis jest wyjątkową atrakcją dla każdego niezależnie od wieku. To idealne miejsce, gdzie można spędzić czas wolny całą rodziną. Wakacje nadchodzą coraz bliżej, warto więc zaplanować wizytę w CEE Hydropolis.

fot. archiwum Hydropolis