Wrocławski krasnal – kosmonauta

Waldemar Płusa

Każdy z ponad 300 wrocławskich krasnali ma inny charakter, ale najnowszy jest zupełnie wyjątkowy. Najnowszy jest zupełnie nietypowy – uwielbia podróże, ale na niespotykaną, kosmiczną skalę.

Krasnal, który podróżował rakietą
Niepodległy – bo tak ma na imię – jest pierwszym skrzatem z Wrocławia, który nie tylko opuścił miasto czy kraj, ale również dwukrotnie wyruszył na podbój kosmosu – w sylwestrową noc oraz 6 stycznia. Wysłali go tam specjalnym balonem Waldemar Płusa, pomysłodawca akcji „Rozszerzanie Wyobraźni” oraz członkowie klubu krótkofalowców SP6ZWRD. Za pierwszym razem znajdował się 20 kilometrów nad ziemią, za drugim już ponad 22, czyli ponad dwa razy wyżej niż latają samoloty.

Waldemar Płusa powiedział: “Niepodległy zabrał ze sobą kamerę, która wszystko rejestrowała oraz wirtualny zapis życzeń dla Polski. Dzięki falom radiowym, zostały wysłane w świat. W ten sposób Wrocław jako jedyne miasto, w tak oryginalny i ciekawy sposób, włączyło się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.”

Krasnal-astronauta różni się od swoich ponad 300 wrocławskich braci. Jest mniejszy, lżejszy, ale bardzo wytrzymały. Siedzi na lecącej rakiecie z biało-czerwoną flagą i godłem Wrocławia. Ma wyciągniętą rękę, którą wytycza kierunek – Polsko, cała naprzód!

Z kosmosu na wrocławską Iglicę?
Za wygląd Niepodległego odpowiada rzeźbiarka Beata Zwolańska-Hołod. Artystka sprowadziła na świat ponad 100 spośród wszystkich krasnali. Warto się pospieszyć. Krasnala jeszcze do 1 lutego można zobaczyć w Magnolia Park we Wrocławiu – największej galerii handlowej na Dolnym Śląsku. Już 3 lutego Niepodległy trafi w prywatne ręce – będzie główną gwiazdą balu dobroczynnego prezydenta miasta oraz jego żony. Zebrane podczas licytacji pieniądze zostaną przekazane na zakup profesjonalnych teleskopów dla wrocławskich dzieci.

Waldemar Płusa dodał: „Dzięki nim dzieci w szkołach, przedszkolach, a także domach dziecka, szpitalach czy hospicjach na własne oczy zobaczą kosmos. Niewykluczone, że siłami wyobraźni ujrzą siebie jako astronautów. Wszak to, co nas ogranicza w osiąganiu sukcesów, to często brak wyobraźni.”

11 Listopada 2018 roku organizatorzy planują po raz trzeci wysłać krasnala do stratosfery. Ponownie zabierze ze sobą nadajnik z życzeniami, które będzie można odczytać na całym świecie. Każdy może je złożyć – wystarczy wypełnić formularz na stronach internetowych krasnalniepodlegly.pl, 100latpolsko.pl lub stolatpolsko.pl. Organizatorzy liczą na pobicie rekordu Guinnessa.
Niewykluczone, że krasnal Niepodległy doczeka się swojej większej wersji z brązu. Miałaby się pojawić na szczycie Iglicy, która stoi przy wrocławskiej Hali Stulecia.