Wrocław zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy

materiały prasowe

18 listopada po raz dziewiąty otwarto Jarmark Bożonarodzeniowy na wrocławskim Rynku. Wśród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czeka moc atrakcji i niespodzianek.

Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 22 grudnia 2016 w godzinach od 10.00 do 21.00.

Pierzeja północna Rynku stała się prawdziwym rajem dla smakoszy. Można tutaj skosztować przysmaków z całej Europy i nie tylko. Miłośnicy kulinarnych wrażeń z pewnością znajdą coś dla siebie między innymi w drewnianym Młynie z piernikami w kształcie wrocławskich kamieniczek. Każdy kto jest ciekaw europejskich smaków i aromatów, może wybierać pośród wyjątkowych specjałów takich jak: alzackie podpłomyki flammkuchen, aromatyczne wędzone ryby włoskie sery, turecka baklava, czy tureckie ciasto ze szpinakiem i serem fetą, które nadaje cytrusowy smak.

Dla koneserów czekolady – ręcznie wykonane, przepyszne i zaskakujące swoją formą czekoladowe figurki są nie tylko rajem dla podniebienia, ale także oryginalnym świątecznym prezentem. Poza tym można spróbować pysznych, hiszpańskich churros, owoców w czekoladzie, kołaczy cynamonowych. Pojawiły się również pikantne, wędzone kiełbasy paprykowe, włoskie wędliny, tradycyjny węgierski boczek “kolozsvári” oraz salami z jelenia.
Tradycyjnie nie brakuje polskiej kuchni, potraw z grilla, góralskich oscypków z żurawiną, pieczonych kasztanów, aromatycznych ziół i przypraw, tradycyjnych polskich i litewskich wędlin, węgierskiego langosza z nadzieniem oraz słodkich miodów i austriackich serów.

W drewnianych domkach można wybierać świąteczne podarunki. W tym roku nowością wśród rękodzieła na Jarmarku są wyroby dekoracyjne i biżuteria prosto z Afryki, m.in. zZambii, Mozambiku, Tanzanii, Kongo czy Ugandy. Wielbiciele biżuterii mogą wybierać pośród wyrobów z kamieni szlachetnych, bursztynu i srebra. Podczas tegorocznej edycji zadebiutowały również saksońskie rzeźby drewniane oraz kartki świąteczne wykonane również z drewna, ręcznie malowane.
Można kupić także wykonane z naturalnego, lnianego materiału ozdobne torby i worki z kolorowymi motywami, świąteczne wyroby ceramiczne, litewskie przytulne koce z wełny, ręcznie tkane koronki.

Odwiedzający Jarmark w świątecznych domkach mogą obejrzeć również ręcznie wyszywane maskotki, kocyki dla najmłodszych, kolorowe drewniane zabawki, haftowane aniołki, ozdobne torby filcowe i poduchy z motywami ludowymi, zapachowe mydła marsylskie, naturalne kosmetyki i wiele innych trudno dostępnych na co dzień produktów. Miłośnicy rękodzieła, techniki decupage i inspiracji folkowych z pewnością nie będą zawiedzeni.

Przy wrocławskiej choince tradycyjnie można zamówić ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez wrocławskiego mincerza. Z jarmarkowymi talizmanami szczęścia dobra passa nie opuści przez cały następny rok.

W Bajkowym lasku na najmłodszych uczestników Jarmarku czekają piękne, bajki z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną, między innymi: „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy też „Pinokio” z rosnącym nosem. W Śnieżnej Kuli, tuż obok domków z bajkami i trzymetrowym Grzybku Krasnala nieopodal pomnika Fredry, każdy może sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. W pobliżu domku Pod Krasnalem pojawiają się rozświetlone sanie z „magicznymi prezentami”, które zapraszają do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

W „Świątecznym Wiatraku” w Bajkowym Lasku, w domku „Pod Krasnalem” przy pomniku Fredry i „Kominkowym Domku” na pierzei północnej Rynku, tradycyjnie można skosztować aromatycznego, wrocławskiego grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów a wszystko to w wyjątkowych, ceramicznych jarmarkowych kubeczkach. W pobliżu domku „Pod Krasnalem” zaparkowały dostojne renifery z saniami św. Mikołaja.

Nieopodal Choinki ustawiona jest skrzynka pocztowa, do której wszyscy mogą wrzucać listy i kartki ze świątecznymi marzeniami skierowanymi do św. Mikołaja.
Na wrocławskim Rynku zawitał krasnal Prezentuś. Legenda głosi, że trzeba trzykrotne dotknąć jego czapeczki, aby spełniły się wszystkie życzenia… Ten przesympatyczny wrocławski Krasnal pojawia się tylko raz w roku, właśnie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu i znika na kolejne 11 miesięcy.

Goście jarmarku będą świadkami magicznych parad – pełnych muzyki, światła i energii. Na fanów zimowych wrażeń czekać będą lodowe rzeźby. Nie zabraknie też występów artystycznych ze świątecznym repertuarem. Czas spędzony na jarmarku z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy odwiedzą wrocławski Rynek.