Wrak brytyjskiego okrętu podwodnego dostępny dla turystów

archiwum Nautical Archaeology Society and 3deep Media

Wrak leżącego na dnie w pobliżu Solent, brytyjskiego okrętu podwodnego został jako pierwszy udostępniony płetwonurkom.

Okręt podwodny HMS/mA 1 został zbudowany w lipcu 1902 w stoczni Vickers Sons & Maxim Ltd dla Królewskie Marynarki Wojennej. Zatonął w roku 1911 i spoczął na głębokości zaledwie 12 metrów.
Obecnie wrak będa mogli oglądać z bliska turyści z licencją nurka, oczywiście pod opieką przewodnika. Będzie można obejrzeć kiosk, właz do załadunku torped i urządzenie do podnoszenia kabli podwodnych. Po zatopieniu okręt podwodny używany był jako cel w ćwiczeniach marynarki wojennej.

Mark Beattie-Edwards kierownik programu ze Stowarzyszenia Dziedzictwa i Archeologii Morskiej powiedział: “Wrak został w roku 1998 objęty ochroną na podstawie Aktu Ochrony Wraków opublikowanego w roku 1973. Nurkowanie do wraków jest organizowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwa i Archeologii Morskiej i chcemy wkrótce otworzyć trzy inne “szlaki” podwodne do drewnianych wraków. Jestem pewny, że turyści będą zdumieni, jak świetnie zachowany jest HMS/mA 1 i że pomimo ponad stu lat spędzonych na morskim dnie, wydaje się nietknięty.”