Worktrips.com: zielona przyszłość podróży służbowych. Polski start-up zaprezentował rozwiązania na londyńskiej giełdzie

Coraz więcej firm działających w Unii Europejskiej musi wdrażać raportowanie ESG (zrównoważonego rozwoju) – w 2025 r. będą musiały robić to wszystkie przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób. Rozwiązanie zaproponowane przez worktrips.com (Hotailors) ma umożliwić firmom łatwiejsze zarządzanie podróżami służbowymi pracowników oraz wprowadzić wymóg wyboru podróży o niższym śladzie węglowym.

 “Sektor transportu odpowiada za 25 proc. całkowitej emisji CO2 na świecie. Aż 2,4 proc. to ślad węglowy pozostawiony przez samoloty. Firmy, które planują rozwój i ekspansję, muszą również myśleć o zrównoważonym rozwoju. Nasze rozwiązanie daje im możliwości lepszego wdrażania ESG do strategii swojej firmy” – mówi Filip Błoch, CEO i współzałożyciel worktrips.com (dawniej Hotailors). Polski start-up zaprezentował na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rozwiązania minimalizujące wpływ podróży służbowych na środowisko.

Zrównoważony i odpowiedzialny rozwój firm staje się koniecznością. Nie tylko ze względu na grożącą nam katastrofę klimatyczną. Komisja Europejska chce, by w 2025 r. wszystkie firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób, wdrożyły raportowanie ESG (propozycja Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD). Nad surowszymi wytycznymi raportowania ESG pracuje również SEC (United States Securities and Exchange Commission – Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd).

Według raportu PwC aż 79 proc. inwestorów uważa, że wdrażanie zasad ESG jest decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Co więcej – 49 proc. z nich wstrzymałoby się od inwestycji w firmę, która działa w tym obszarze niewystarczająco.

Właśnie dlatego Filip Błoch, CEO worktrips.com (Hotailors) mówił o zrównoważonym rozwoju podczas spotkania dla brytyjskich inwestorów zorganizowanym przez Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych i przez kancelarię Kochański & Partners.

“Każda organizacja, która myśli o postępie i ekspansji musi wziąć pod uwagę zrównoważony rozwój. My dajemy naszym klientom narzędzie, które oczywiście ułatwia zarządzanie podróżami służbowymi. Ale umożliwia też realne zmniejszenie pozostawianego śladu węglowego” – mówił Filip Błoch podczas spotkania.

Zaangażowanie firm w ESG wymuszają też zmiany społeczne.

“Na rynek pracy wkracza pokolenie Z, dla których kwestie społeczne, kwestie związane z klimatem i ochroną środowiska mają kluczowe znaczenie. Pracownicy i wysoko wykwalifikowani specjaliści będą szukać pracy w firmach, których idee i konkretne działania na rzecz klimatu są zgodne z ich poglądami. Nasi klienci potrzebują takich rozwiązań, a my od samego początku wprowadzamy kolejne usługi, które pomagają podróżować w sposób bardziej zrównoważony” – podkreśla Michał Szeksztełło, dyrektor operacyjny (COO) i współzałożyciel worktrips.com (Hotailors).

Hotailors (WorkTrips) sami są zaangażowani w działania ESG. Jedną z najszerzej komentowanych akcji była wspólna inicjatywa Hotailors, Google oraz Fundacji Lasów Państwowych. Na prawie pięciu hektarach w województwie pomorskim zostało posadzonych ponad 40 tys. sadzonek drzew, w tym dębu szypułkowego, który żyje ponad 1000 lat.

Polski start-up wystąpił na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pod nową nazwą: WorkTrips.

“Kończymy proces rebrandingu. „WorkTrips” (podróże służbowe) precyzyjnie opisuje to, w czym się specjalizujemy. Przed nami okres dynamicznej ekspansji zagranicznej – byliśmy w Londynie, Dubaju, USA – i zmiana nazwy pozwoli nam ten rozwój i zdobywanie nowych klientów przyspieszyć” – mówi Natalia Stopierzyńska, marketing menedżerka WorkTrips.

Była to już druga edycja wydarzenia organizowanego przez kancelarię Kochański & Partners oraz London Stock Exchange, w czasie którego 13 polskich firmy zaprezentowało swoje rozwiązania zagranicznym funduszom PE/VC oraz przedstawicielom londyńskiej giełdy.

“Świat stoi przed ogromnym wyzwaniem klimatycznym i potrzebuje nowych pomysłów. Innowacji, które wpłyną na to, jak wszyscy będziemy pracować i żyć. 13 polskich firm goszczących na LSE ma wspaniałe pomysły, które pomogą zmienić świat, a my jesteśmy dumni, że możemy pomóc im w ich podróży rozwojowej” – podumował Axel Kalinowski, Head of Central and Southern Europe na London Stock Exchange.