Właściciel Travelplanet.pl kupił niemieckie portale turystyczne

archiwum Rockaway

Spółka Rockaway Capital, właściciel spółki Travelplanet.pl SA, przejęła niemieckie portale turystyczne ab-in-den-urlaub.de i fluege.de.

Rockaway Capital powiadomił dziś o podpisaniu porozumienia w sprawie przejęcia kilku portali turystycznych, doskonale znanych na niemieckim rynku. Dwa najważniejsze to ab-in-den-urlaub.de (AIDU) i fluege.de. Serwisy zostaną zakupione od spółki Unister. Wraz z posiadanymi już w portfelu Invią, liderem na rynku czeskim, słowackim I węgierskim oraz wiodącym na polskim rynku Travelplanet.pl, powstaje grupa będąca liderem rynku online-travel w Europie.

Jarosław Czernek, partner zarządzający w Rockaway Capital, członek zarządu Invia i wiceprzewodniczący rady nadzorczej Travelplanet.pl, powiedział: “Ponieważ Invia i AIDU.de mają ten sam model biznesowy, możemy skupić się na synergii portali i stworzyć platformę turystycznych usług internetowych, która będzie działać na rynku o wielkości 140 milionów klientów z Niemiec i innych krajów europejskich. Za pośrednictwem fluege.de wchodzimy w branżę sprzedaży biletów lotniczych w Europie zachodniej, rozszerzając już naszą istniejącą ofertę w Europie Środkowo – Wschodniej.”

Główna działalność Rockaway skupia się na branży e-commerce, w której działa pod nazwą Mall Group na sześciu rynkach. Jest również obecna w segmencie porównywarek cenowych (Czechy, Słowacja i ogłoszone w tym tygodniu nowe inwestycje na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii). Przejęcie niemieckich portali turystycznych znacznie wzmacnia grupę w segmencie podróży. To również pierwszy krok do obecności w zachodniej Europie.

W transakcji uczestniczy grupa CEFC strategiczny i finansowy partner spółki Rockaway w inwestycjach w segmencie travel. CEFC jest siódmą co do wielkości prywatną firmą w Chinach i jednocześnie największym prywatnym podmiotem w Szanghaju. Prestiżowy ranking Fortune Global 500 umiejscowił ją w tegorocznej edycji na 229 pozycji. Grupa CEFC rozszerzyła w ostatnim czasie swoją działalność na Europę dokonując wielu inwestycji w sektorze turystyki i e-commerce.

Marcela Hrda, wiceprezes spółki CEFC Group (Europe) działającej w Europie jako siedziba główna CEFC China, skomentowała: “Zakup największego internetowego mulitiagenta turystycznego na rynku niemieckim ab-in-den-urlaub.de oraz portalu pośredniczącego w sprzedaży biletów lotniczych fluege.de oceniamy jako wielką szansę, wpisującą się w naszą strategię rozwoju turystyki. Chcielibyśmy wnieść do naszych nowych spółek potencjał wynikający z rozwoju zainteresowania Europą jako kierunkiem docelowym chińskich turystów. Planujemy rozwijać synergie i możliwości jakie daje inwestycja w sektor turystyki, hotelarski oraz transportu lotniczego.”

Na transakcji korzyści odniosą klienci Travelplanet.pl – wiodącego polskiego multiagenta oraz czeskiej Invii (lidera na rynkach czeskim, słowackim i węgierskim).

Jerzy Krawczyk, prezes Travelplanet.pl, dodał: “Dla naszych klientów, ta transakcja to znaczne poszerzenie oferty o nowe usługi o wysokiej jakości. Planujemy na przykład wykorzystać zaawansowany system dynamicznego pakietowania wyjazdów. Wobec tak poszerzonej liczby dostawców usług turystycznych nasi klienci będą mieli najszerszy wybór i największe możliwości skomponowania samodzielnie wakacji w najlepszej cenie. Rockaway wchodzi na rynek niemiecki jako znaczący gracz, będąc liderem w branży turystyki on-line w Europie Środkowo – Wschodniej. – Doświadczenia z największego europejskiego rynku pomogą nam dostosować ofertę do najnowszych trendów w tworzeniu produktów i usług turystycznych.”

Internetowe biuro podróży AIDU.de sprzedało w tym roku oferty wypoczynku oraz inne usługi o łącznej wartości 499 milionów euro. Firma z siedzibą w Lipsku, w Niemczech, działa także na rynku austriackim i szwajcarskim. Wykorzystuje unikalny system dynamicznego pakietowania, w ramach którego oferuje wyjazdy grupowe, hotele, loty, wynajem samochodów i wiele innych usług.
Fluege.de tym roku sprzedało loty i inne usługi o wartości 425 mln euro. Wyszukiwarki biletów lotniczych fluege.de, analizują ofertę ponad 750 linii lotniczych: regularnych, tanich linii i lotów czarterowych. Oprócz biletów serwis oferuje szereg innych usług, takich jak rezerwacje hoteli i wynajem samochodów, prowadzi również turystyczny portal informacyjny news.fluege.de.

Transakcja obejmuje również inne portale takie jak reisen.de, billigfluege.de, reisegeier.de, TravelViva, Urlaubstours lub hotelreservierung.de. Zakończenie transakcji planowane jest na początku 2017 roku. Zainteresowane strony postanowiły nie ujawniać szczegółów finansowych transakcji.