WizzAir: 19 nowych połączeń z Polski w tym roku

MM

W 2017 roku przewiózł ponad 8 mln pasażerów z Polski, a w przyszłym roku uruchomi 19 nowych połączeń do naszego kraju – nisko-kosztowy przewoźnik WizzAir podsumował miniony rok i przedstawił plany na 2018.

Jak zaznaczył József Váradi, prezes WizzAir, podczas konferencji prasowej w Warszawie, w tym roku przewoźnik znowu zanotował dwucyfrową dynamikę wzrostu liczby przewiezionych pasażerów (24 proc.). W 2017 roku globalnie obsłużył ich 28,2 mln. 

Więcej pilotów, mniej opłat

Rok 2017 scharakteryzowany został w następujących liczbach: ponad 100 nowych tras, 44 kraje, 145 destynacji, ponad 500 tras obsługiwanych 88 samolotami. Obecnie WizzAir zatrudnia ponad 3500 osób i ma 28 baz operacyjnych w 16 krajach.

 „W ubiegłym roku ponownie postawiliśmy na inwestycje w nowe trasy i rozwój siatki połączeń, ale też sporo zainwestowaliśmy w program treningowy dla pilotów. Jak dotąd skorzystało z niego ponad 350 kandydatów, a w marcu odbędą się szkolenia dla drugiej grupy” – przypominał József Váradi. 

M. in. dzięki szkoleniu własnych kadr WizzAir uniknął kłopotów z pilotami, które dotknęły jego największego konkurenta, Ryanaira. Prezes WizzAir przypomniał też, że jego firma zmieniła niepopularną wśród pasażerów politykę dopłat za ponadwymiarowy bagaż podręczny.

Warszawska strategia

Na rynku polskim WizzAir również rośnie, w 2017 roku przewiózł 8,1 mln pasażerów. W sumie od początku swojej działalności na naszym rynku przewoźnik obsłużył 56 mln pasażerów. Przepustowość samolotów WizzAir w 2017 roku wynosiła 8,9 mln miejsc, w 2018 roku zostanie ona zwiększona do 11 mln. Firma planuje uruchomić w tym roku 19 nowych tras z Polski.

Węgierski przewoźnik mocno stawia na ruch ze stolicy kraju, z Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. Jak na razie w jego sferze zainteresowań nie znajduje się lotnisko w Modlinie. W samej Warszawie obsłużył w ubiegłym roku 2,44 mln pasażerów, czyli o 25 proc. więcej niż rok temu. W 2018 roku planuje zwiększyć przepustowość do 3,3 mln miejsc, dodając do siatki połączeń z Warszawy siedem nowych samolotów. 

Minimalny udział grup

Choć coraz bardziej popularne wśród touroperatorów jest bazowanie na niskokosztowych przewoźnikach w konstruowaniu swojej oferty, dla WizzAira pasażerowie grupowi stanowią marginalny odsetek, na poziomie 1-2 proc. Dla biur podróży uruchomiono specjalną platformę rezerwacji grupowych i oddzielny punkt sprzedaży. 

„Zdarza się też, choć bardzo rzadko, że na bazie indywidualnych negocjacji udostępniamy niezagospodarowane samoloty w ramach czarteru. Nie wiążemy jednak z tym segmentem rynku przyszłości” – mówi w rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl József Váradi.

Obecnie WizzAir lata z ośmiu lotnisk w naszym kraju, utrzymuje w polskich bazach 25 samolotów i ponad 1000 pracowników. Obsługuje 165 połączeń do 30 krajów.