Wizz Air – z kabin pilotów znikają papiery

fot. archiwum Wizz Air

Linia lotnicza Wizz Air wprowadza nowy elektroniczny system zarządzania informacją (EFB), dzięki któremu iPady dla pilotów zastąpią wszystkie drukowane instrukcje obsługi i materiały na pokładzie. Nowy system zapewni większą efektywność we wszystkich obszarach planowania lotu. Jest on częścią zobowiązania linii do zrównoważonego rozwoju poprzez znaczne ograniczenie zużycia papieru i paliwa.

W ramach EFB każdy pilot Wizz Air otrzyma iPada. Urządzenia są wyposażone w odpowiednie dokumenty, mapy i aplikacje wykonawcze niezbędne do przygotowania się do lotu. Zawierają także informacje w czasie rzeczywistym oraz poprawki do odpraw podczas całej podróży.

Przejście na nowy system EFB pozytywnie wpłynie również na szersze zaangażowanie Wizz Air w redukcję śladu środowiskowego, zgodnie z celem dalszego ograniczania emisji dwutlenku węgla. Nowe rozwiązanie pozwoli nie tylko zaoszczędzić około 6 milionów arkuszy papieru rocznie, co odpowiada ocaleniu ponad 600 drzew, ale także zmniejszy zużycie paliwa, dzięki dokładniejszemu planowaniu lotów i zmniejszeniu masy.

Dostępność przeliczonych planów lotów przed każdym lotem oraz optymalizacja podczas lotu pozwoli zaoszczędzić ponad 4500 ton paliwa rocznie, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych znacznie powyżej 14000 ton – to równowartość 180000 80-kilogramowych pasażerów rocznie, co odpowiada masie 750 samolotów A321 neo przewożących po 239 pasażerów.

Wizz Air będzie oferować e-szkolenia dla pilotów, aby zapewnić płynne przejście na nowy system. Linia deklaruje, że zmiana zostanie wprowadzona i papier zniknie z kabiny załogi do końca tego roku.

Gerben Bondt, Line Training Captain, architekt rozwiązań EFB, w Wizz Air, powiedział: „W WIZZ staramy się być najbardziej ekologiczną linią lotniczą, ponieważ ciężko pracujemy, aby stale zmniejszać nasz ślad środowiskowy. Wprowadzenie nowego systemu EFB jest ważnym krokiem na drodze do zmniejszenia naszej emisji dwutlenku węgla – brak dokumentów papierowych w kabinie oznacza znaczne zmniejszenie ilości wydruków, co z kolei zmniejszy ciężar i pozwoli na niższe spalanie paliwa i niższą emisję. Co więcej, obniżony koszt korzystania z systemu EFB wynika z deklaracji Wizz Air o oferowaniu najniższych cen w branży i jest kolejnym dowodem naszego zaangażowania w optymalizację operacji/działań.”

Wizz Air połączy Katowice z Malagą i Warszawę z Dubrownikiem