Wizz Air połączy Kanary z Katowicami, Budapesztem i Bukaresztem

archiwum Wizz Air

Promotur Turismo de Canarias, jednostka podlegająca Departamentowi Turystyki, Kultury i Sportu Rządu Regionalnego Wysp Kanaryjskich, po zakończeniu publicznego przetargu przyznała linii lotniczej Wizz Air prawo do uruchomienia zimą przyszłego roku dwóch nowych tras, które połączą Katowice z wyspami Teneryfa oraz Lanzarote. Ponadto uruchomione zostaną kolejne trasy z innymi rynkami wschodzącymi: Rumunią i Węgrami. Wszystkie połączenia będą obsługiwane w trybie cotygodniowym, z wyjątkiem trasy Katowice – Teneryfa Południowa, która będzie obejmować dwa loty tygodniowo.
W 2015 roku Wyspy Kanaryjskie odwiedziło ponad 240 000 polskich turystów, co stanowi aż 33 proc. wzrost w stosunku do łącznej liczby turystów w 2014 r. Jak pokazują dane za I kwartał 2016 roku (zebrane przez AENA, hiszpański organ publiczny, będący właścicielem i operatorem większości portów lotniczych w Hiszpanii), trend wzrostowy utrzymuje się. W styczniu 2016 roku liczba polskich turystów wzrosła o 23,4 proc., w lutym o 33,4 proc. a w marcu o 30,4 proc., w porównaniu z tymi samymi miesiącami w ubiegłym roku.
Po uruchomieniu kolejnych czterech tras wszystkie wyspy zyskają 18 nowych połączeń, wdrażanych za pośrednictwem „Fondo de Desarrollo de Vuelos”, kluczowego narzędzia usprawniającego komunikację, które zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską, pomimo restrykcyjnych wytycznych dotyczących pomocy państwa dla portów i linii lotniczych. Narzędzie wprowadzone przez Turismo de Canarias stanowi kluczowy element strategii Wysp Kanaryjskich w zakresie dywersyfikacji rynku oraz budowania lojalności klientów.
Cztery nowe trasy zostaną uruchomione zimą przyszłego roku oraz wygenerują wzrost zdolności przewozowej o prawie 50 000 rocznie. Pomoże to w zwiększeniu udziału rynkowego Wysp Kanaryskich w krajach Europy Wschodniej, i tym samym przyspieszy dywersyfikację rynku i klientów, co stanowi jeden ze strategicznych celów rządu Wysp Kanaryjskich w zakresie turystyki.