Wizz Air podsumowuje działania w kierunku zrównoważonego rozwoju
Wizz Air zaprezentował coroczny raport pt. „Latanie w kierunku zrównoważonego rozwoju”. Raport ten podkreśla działania linii na rzecz zmniejszenia wpływu na środowisko, wspierania społeczności oraz promowania innowacji w branży lotniczej.
Wizz Air stale zobowiązuje się do ograniczenia emisji CO2 na pasażerokilometr przychodu (RPK) o 25 proc. do 2030 r., co jest zgodne z długoterminowymi celami dekarbonizacji branży. W 2024 r. linia lotnicza osiągnęła intensywność emisji CO2 wynoszącą 52 gramy na miejsce na kilometr, co jest najniższym wynikiem w branży. Kluczowe czynniki to:
- Modernizacja floty: Dostawy samolotów Airbus A321neo zwiększyły swój udział we flocie do ponad 60 proc., co spowodowało, że średni wiek floty wynosi 4,6 roku — znacznie poniżej średniej w branży wynoszącej 10 lat i więcej.
- Wyróżnienie: Wizz Air otrzymał trzy ważne nagrody branżowe, w tym nagrodę „Najlepsza linia lotnicza pod względem redukcji emisji dwutlenku węgla” podczas pierwszej edycji World Finance Carbon Awards, co podkreśla skuteczność strategii redukcji emisji.
- Większa przejrzystość: Globalna ocena wpływu linii na środowisko w rankingu CDP wzrosła do B, co odzwierciedla postęp w działaniach na rzecz klimatu opartych na danych.
Promowanie przywództwa w różnorodności
W zgodzie ze swoim celem osiągnięcia 40 proc. udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych do 2026 roku, Wizz Air zainaugurował w marcu pierwsze wydarzenie „Women on Air”. Ta przełomowa inicjatywa zgromadziła 140 profesjonalistek z branży, tworząc przestrzeń do dyskusji na temat barier związanych z płcią oraz promowania ścieżek rozwoju kariery. Obecnie kobiety stanowią 40 proc. rady dyrektorów linii, co dodatkowo podkreśla jej zaangażowanie w budowanie równości w przywództwie.
Rozwój Zrównoważonego Paliwa Lotniczego (SAF)
Zdając sobie sprawę z konieczności redukcji całkowitej emisji, w 2024 roku, Wizz Air ogłosił roku dążenie do osiągnięcia 10 proc. udziału SAF w zużyciu paliwa do 2030 roku. W ramach realizacji tego celu firma podjęła innowacyjne testy i nawiązała strategiczne partnerstwa. Testy SAF przeprowadzono na dwóch trasach: Barcelona-Budapeszt i Bruksela-Charleroi-Budapeszt, we współpracy z Airbusem i producentami SAF, aby przygotować się do unijnych mandatów SAF. Inwestycje w innowacje SAF, takie jak inwestycje kapitałowe w Firefly Green Fuels i CleanJoule, uczyniły z Wizz Air katalizator przyspieszający skalowalność SAF.
„Nasze postępy w 2024 roku świadczą o zaangażowaniu i współpracy naszych zespołów oraz partnerów na rzecz realizacji transformacji energetycznej w kierunku zrównoważonego rozwoju. Priorytetowo traktując modernizację floty, promowanie różnorodności płci, zwiększanie wykorzystania SAF oraz angażowanie społeczności, tworzymy plan działania na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości lotnictwa. Choć osiągnęliśmy wiele, przed nami jeszcze droga pełna innowacji i poświęcenia, a także konieczność rozwiązania luk w polityce, w miarę jak kontynuujemy nasz program “Latanie w kierunku zrównoważonego rozwoju” – mówi Yvonne Moynihan, czlonkini zarządu ds. hadnlowych i ESG w Wizz Air.
„Angażując się w zakup SAF i zachęcając producentów do skalowania operacji, Wizz Air ma na celu wpływanie na postęp w łańcuchu dostaw, który przynosi korzyści nie tylko samej linii lotniczej, ale i całemu sektorowi lotniczemu. Poza korzyściami środowiskowymi, te działania mają także wpływ społeczno-ekonomiczny: skalowanie SAF ma stworzyć tysiące miejsc pracy w sektorach odnawialnej energii w całej Europie, wspierając transformację kontynentu w kierunku zielonej gospodarki” – dodaje Yvonne Moynihan.
POWIĄZANE WPISY
20 stycznia 2025
PLL LOT wprowadzają nowe rozwiązania dla podróżnych
Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzają nowe udogodnienia, które ułatwią planowanie…
0 Komentarzy4 Minuty
20 stycznia 2025
Enter Air otwiera bazę techniczną w Katowice Airport
Enter Air Services, spółka zależna największego polskiego przewoźnika czarterowego,…
0 Komentarzy4 Minuty
20 stycznia 2025
Rekordowy rok na lotnisku w Jasionce. Ponad 1,1 mln pasażerów obsłużonych w 2024
Dokładnie 1 145 257 pasażerów obsłużyło w 2024 roku lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce.…
0 Komentarzy2 Minuty
20 stycznia 2025
Podróżuj teraz, zapłać później. LOT wprowadza płatności odroczone z PayPo
Polskie Linie Lotnicze LOT rozpoczęły współpracę z PayPo. Od teraz podróżujący mogą…
0 Komentarzy3 Minuty
17 stycznia 2025
Wizz Air: 71 proc. pasażerów wierzy w potencjał SAF
Wizz Air, Airbus, a także Moeve i lotnisko Charleroi poinformowały o pomyślnym…
0 Komentarzy6 Minuty
16 stycznia 2025
Ryanair uruchamia loty z Lublina do Barcelony
Ryanair poinformował o letnim rozkładzie lotów na sezon 2025, obejmującym pięć kierunków,…
0 Komentarzy2 Minuty
16 stycznia 2025
Innowacyjna współpraca Coigdzie i Jakdojade. Nowe partnerstwo ułatwi planowanie czasu
Platforma Coigdzie.pl nawiązała strategiczną współpracę z Jakdojade. Dzięki temu…
0 Komentarzy3 Minuty
16 stycznia 2025
Finnlines podsumowuje dziewięć miesięcy działalności na trasie Świnoujście – Malmö
14 stycznia 2025 na pokładzie statku M/S Finnfellow Finnlines przy Euroterminalu w…
0 Komentarzy3 Minuty
16 stycznia 2025
PLL LOT połączą Kraków z Paryżem. Nowe połączenie od 31 marca
Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły uruchomienie bezpośrednich rejsów z Krakowa do…
0 Komentarzy2 Minuty