Wizz Air chce działać na rzecz zrównoważonego rozwoju w lotnictwie

fot. materiały prasowe

Wizz Air ogłosił, że dołączył do Alliance for Zero-Emission Aviation (AZEA), inicjatywy uruchomionej przez Komisję Europejską, aby ułatwiać wprowadzenie zrównoważonych samolotów nowej generacji. Sojusz ma  przygotować sektor lotniczy w Europie na samoloty wodorowe i elektryczne

14 listopada przewoźnik dołącz do AZEA wraz z wieloma publicznymi i prywatnymi podmiotami z branży zjednoczonych wspólną misją dekarbonizacji sektora lotniczego poprzez działania na rzecz ułatwienia komercjalizacji samolotów elektrycznych i napędzanych wodorem. W tym celu, członkowie AZEA będą wspólnie pracować, aby rozpoznać ograniczenia dla rozwoju samolotów bezemisyjnych, opracować zalecenia i plan działania w celu znalezienia rozwiązań, a także promować projekty inwestycyjne.

W ramach AZEA, Wizz Air będzie dzielić się informacjami i opiniami z perspektywy ultraniskokosztowych przewoźników, którzy stanowią dobrze przygotowaną grupę, aby przewodzić zmianie w kierunku bardziej zrównoważonego przemysłu lotniczego uwzględniając wysoki współczynnik obłożenia miejsc i obciążenia, niskie zużycie paliwa oraz nowoczesną flotę, w efekcie mogąc osiągnąć znacznie niższy ślad węglowy na pasażera/kilometr w porównaniu z innymi liniami.

Udział w spotkaniach  AZEA umożliwi Wizz Air zgłębienie wiedzy na temat pozytywnego wpływu wykorzystania bezemisyjnych samolotów napędzanych wodorem w modelu biznesowym, by docelowo ostatecznie wyeliminować wpływ branży na klimat.

„Cieszymy się, że dołączyliśmy do AZEA i cieszymy się na współpracę z jej członkami w zakresie bieżących badań i rozwoju wymaganych do eksploatacji samolotów wodorowych. Konieczne jest, aby wszystkie zainteresowane strony w ekosystemie lotniczym – od linii lotniczych i portów lotniczych po organy regulacyjne i dostawców paliw – koordynowały działania, aby zapewnić gotowość infrastruktury do wdrożenia tej technologii na dużą skalę. W Wizz Air pozostajemy ambitni w naszej strategii zrównoważonego rozwoju i jesteśmy zaangażowani w inwestowanie w najnowocześniejsze technologie, torując drogę do bardziej zrównoważonych podróży lotniczych” – powiedział Johan Eidhagen, Chief People i ESG Officer w Wizz Air.

Wizz Air uznany jako linia roku w kategorii zrównoważonego rozwoju EMEA