Wieliczka przyjazna turystom
Kopalnia Soli „Wieliczka” znalazła się wśród pierwszych 12 obiektów, które ponad 30 lat temu wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Na Trasę Turystyczną składają się komory i chodniki, solne i drewniane kaplice, solankowe jeziora. Zwiedzający mogą obejrzeć górnicze maszyny, narzędzia, ślady po ręcznym wydobyciu soli a także miejsca sakralne, a wśród nich kaplicę św. Kingi, które układają się w jedyny w Europie, podziemny szlak pielgrzymkowy „Szczęść Boże”.
W otwartej w maju 2013 roku komorze Wincentego Witosa znajduje się podziemny interaktywny plac zabaw, który nie tylko bawi, ale i uczy. Dzieci mogą tu posłuchać bajek, nauczyć się rozpoznawania odmian soli. Czekają na nich też prawdziwe górnicze zadania: sygnalizacja szybowa, przetaczania bałwanów czy układanie tuneli na wzór kopalnianych korytarzy. W towarzystwie Skarbnika poznają magiczną krainę Solilandię.
Wielbiciele przygód powinni zakosztować „Trasy górniczej”, czyli zwiedzania poza szlakiem turystycznym. W centrum Wieliczki w szybie Regis, mieści się wejście do prawdziwie górniczego podziemia. Na uczestników wycieczki czekają przydzielone górnicze zadania: tragarza, mapowego, mierniczego, metaniarza i kruszaka. W zabawie mogą uczestniczyć rodzice wraz z dziećmi powyżej 10 -tego roku życia. W prawdziwym górniczym rynsztunku: kombinezonie, kasku z pochłaniaczem po profesjonalnym przeszkoleni, wyruszają się pod ziemię, po niezapomnianą przygodę.
W Wieliczce jest również pierwszym w Polsce podziemnym uzdrowiskiem. Proponuje ono obok leczenia wśród soli m.in. relaks przy tężni solankowej, zajęcia z muzykoterapii i zdrowy-podziemny sen. Przede wszystkim osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia dróg oddechowych w tym astmę oskrzelową, nawracające infekcje: nosa, zatok, gardła i alergie powinny wziąć pod uwagę zjazd 135 metrów pod ziemię do środowiska odizolowanego od czynników zewnętrznych. To doskonała alternatywa dla leczenia farmakologicznego.
Powietrze w Kopalni Soli „Wieliczka” cechuje wyjątkowa czystość bakteriologiczna, bogactwo mikroelementów a także brak alergenów i zanieczyszczeń. Solne powietrze jest wzbogacone o jony sodu, magnezu, manganu i potasu. Panujące w komorach solnych warunki działają stymulująco na układ immunologiczny. Wysoka czystość powietrza pozwala na regenerację flory bakteryjnej układu oddechowego, a to zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotów infekcji.
Na powierzchni działa Hotel Grand Sal****, położony w parku św. Kingi tuż obok szybu Daniłowicza. Budynek hotelu to zrekonstruowane Łazienki Salinarne z przełomu XIX/XX wieku. Na turystów czekają również komfortowe pokoje gościnne w budynku Uzdrowiska w Młynie Solnym. Tutaj też można się w pełni zrelaksować, oddając się w ręce profesjonalistów. Oryginalne masaże, zabiegi na twarz i ciało to oferta z której warto skorzystać. Jak więc widać, jednodniowa wycieczka do wielickiej kopalni to stanowczo za mało, by ją dobrze poznać i zakosztować wszystkich atrakcji.
www.kopalnia.pl
POWIĄZANE WPISY
14 października 2024
Pomorskie w gronie Partnerów XV Forum Promocji Turystycznej
XV Forum Promocji Turystycznej odbędzie się 29 października 2024 w Warszawie. Jednym z…
0 Komentarzy11 Minuty
14 października 2024
Poznajcie Olsztyn – partnera XV Forum Promocji Turystycznej
Miasto reklamuje się jako miejsce, które urzekło Kopernika. Dziś może się pochwalić…
0 Komentarzy7 Minuty
14 października 2024
Mazowsze Partnerem Strategicznym XV Forum Promocji Turystycznej
Mazowieckie zostało Partnerem Strategicznym XV edycji Forum Promocji Turystycznej, które…
0 Komentarzy4 Minuty
11 października 2024
Debata ekspertów na XV Forum Promocji Turystycznej: rewolucja w zorganizowanej turystyce wyjazdowej
Rynek zorganizowanej turystyki wyjazdowej stale się rozwija. Zmiany rynkowe oraz…
0 Komentarzy2 Minuty
11 października 2024
Dolny Śląsk wybrał Najlepsze Produkty Turystyczne. Zamek Książ na czele
Podczas gali z okazji Światowego Dnia Turystyki we Wrocławiu ogłoszono laureatów…
0 Komentarzy3 Minuty
10 października 2024
Ruszyły prace nad stworzeniem Turystycznej Marki Polesie
9 października 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Łęcznej odbyła się konferencja…
0 Komentarzy2 Minuty
10 października 2024
Wielkie dane, wielkie możliwości, czyli jak wykorzystać big data w turystyce?
Już 29 października 2024 roku w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędzie się XV Forum…
0 Komentarzy1 Minuty
9 października 2024
Jaskinia Raj – 60 lat na mapie turystycznej Polski
W najbliższy czwartek 10 października odbędzie się konferencja popularno-naukowa z okazji…
0 Komentarzy1 Minuty
8 października 2024
Promocja turystyczna na miarę budżetu. Jak wyróżnić się w social media?
Jednym z punktów programu XV Forum Promocji Turystycznej będzie prelekcja Kacpra…
0 Komentarzy1 Minuty