Wiedeń – „Klimt/ Schiele/ Kokoschka i kobiety”

Fondation Oskar Kokoschka/ Bildrecht, Wien, 2015, Foto: © Kunsthaus Zürich

W Dolnym Belwederze w Wiedniu można zobaczyć wystawę ukazującą relacje trzech wielkich austriackich artystów Gustava Klimta, Egona Schiele i Oskara Kokoschki z płcią piękną. Wystawę „Klimt/ Schiele/ Kokoscha i kobiety” można oglądać do 28 lutego 2016 roku.

Gustav Klimt (1862-1918), Egon Schiele (1890-1918) oraz Oskar Kokoschka (1886-1980) zajmowali się frapującą wszystkich ówczesnych kwestią roli kobiety. Każdy czynił to na swój sposób, ale z pewnymi wspólnymi elementami.
Wystawa „Klimt/ Schiele/ Kokoschka i kobiety” ukazuje różnice i podobieństwa w podejściu trzech artystów do tego zagadnienia, rzucając jednocześnie nowe światło na relacje płci na początku XX wieku i źródła współczesnej tożsamości seksualnej. Całość ukazana jest w czterech głównych grupach tematycznych: portret, (zakochana) para, matka z dzieckiem oraz akt. Około 50 dzieł każdego z artystów można podziwiać w Dolnym Belwederze. Zobaczyć można zarówno piękne, bogato zdobione portrety Klimta jak i odważne akty autorstwa Schielego i Kokoschki.

www.belvedere.at