Wiedeń – festiwal muzyczny na wyspie na Dunaju

Radio FM4_Planet.tt by Nedim Husicic

Największy europejski festiwal muzyczny pod gołym niebem tzw. Donauinselfest w Wiedniu na wyspie na Dunaju odbędzie się w tym roku od 24. do 26. czerwca.

Muzyczne święto na Dunaju odbędzie się w austriackiej stolicy już po raz 33. Tradycyjnie na imprezę nie obowiązują żadne bilety. Ponad 2.000 artystów zaproponuje w tym roku 600 godzin programu i to dla różnych młodszych i starszych odbiorców. Wyśmienity program zostanie zaprezentowany na dwunastu scenach m.in. na scenie SJ oraz scenie Wien Energie/JG, tam w szczególności wykonawców i utworów austriackich. Program obejmuje koncerty muzyki pop, kabaret ale też atrakcje sportowe i przygotowane z myślą o dzieciach. Corocznie imprezę odwiedza ok. 3 milionów osób. Święto odbywa się na obszarze o długości ok. 4,5 km pomiędzy mostami Nordbrücke, a Reichsbrücke w Wiedniu, zwanym Wiener Donauinsel.

Thomas Waldner, kierownik projektu Festiwal na wyspie na Dunaju, powiedział: „Scena SJ jest miejscem gdzie wystąpią młodzi muzycy będący dużą nadzieją oraz sławne austriackie i międzynarodowe grupy muzyczne prezentujące muzykę alternatywną.”

Usłyszeć tu będzie można austriackie grupy Farewell,Dear Ghost, Yasmo i Klangkantine, Purple Souls i wiele innych. Cała niedziela została zerezerwowana dla „Metalheads Against Racism”.
„Różnorodność zamiast jednorodności” brzmi tegoroczne motto na scenie Wien Energie/JG – wyspa praw człowieka. „Muzyka nie zna granic” to program, który zostanie zaprezentowany na scenie w sobotę 25. czerwca 2016 r. (godz. 13.00) w wykonaniu młodych azylantów, aby zwrócić uwagę na ich talent.
Festiwal na wyspie na Dunaju jest częścią inicjatywy organizacji kulturalnych, ekologicznych i politycznych River//Cities, której celem jest kulturalne ożywienie przestrzeni przy rzekach i ich brzegów. Na scenie Wien Energie/ JG zagrają czeskie grupy Ghost of You (piątek, 24. czerwca, godz. 16.00) oraz Emma Smetana (niedziela, 26. czerwca, godz. 15.00). Z Austrii wystąpią Thomas Andreas Beck, Mel Verez & GORDOPAC, WENDJA, Jimmy and the Goofballs, STEFAN THALER, Jo Stöckholzer, LIEBICH, fii oraz Die Spritbuam.