Weryfikujemy: Polsce nie nakazano wycofywać przepisu o 180 dniach na zwrot pieniędzy

Polska 180 dni zwrot
fot. kalhh / Pixabay

W sprawie przepisu o 180 dniach na zwrot pieniędzy przez touroperatorów nie została wszczęta procedura w sprawie uchybienia przez Polskę prawa unijnego – potwierdza Komisja Europejska. Dzisiejsze doniesienia medialne na ten temat nie znajdują uzasadnienia.

Dzisiaj rano jedna ze stacji radiowych opublikowała krótki tekst swojej brukselskiej korespondentki, o tym, że Polska ma czas do 2 czerwca, żeby się dostosować do unijnych zasad, które w ciągu 14 dni gwarantują klientom zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę, pobyt w hotelu, pociąg czy prom. Jednak Komisja Europejska nie potwierdza tej informacji.

Lista uchybień bez wzmianki o 180 dniach

Opublikowana dziś przez KE majowa lista postępowania o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego nie zawiera wspomnianego przepisu wprowadzonego w Polsce.

„Nie wiem, skąd wzięła się ta informacja. Być może korespondentka miała jakieś nieoficjalne wiadomości z Brukseli, te jednak nie znajdują potwierdzenia. We wspomnianym artykule pomieszano kilka kwestii, między innymi związanych z wydawaniem voucherów przez linie lotnicze i touroperatorów” – słyszymy od Bartosza Zadury z polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Polskie przepisy a unijna dyrektywa

Autorka rozpowszechnianego w sieci artykułu opiera swoje domysły na rozbieżności polskiej specustawy z Dyrektywą 2015/2302. Nie zwraca jednak uwagi na fakt, że polskie zapisy nie ingerują wprost w unijny zapis o tym, że w razie odstąpienia od umowy bądź jej rozwiązania, touroperator ma 14 dni na zwrócenie klientowi środków.

Polski zapis ustawy mówi o tym, że odstąpienie bądź rozwiązanie umowy jest skuteczne z mocy prawa po upływie 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu lub powiadomienia o rozwiązaniu przez organizatora turystyki.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej jak dotąd nie otrzymało podstaw, by przepis ten uznać za sprzeczny z dyrektywą i wezwać Polskę do jego zniesienia. Treści zawarte w artykule opublikowanym przez RMF nadal są sprawdzane.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center