Węgry – o ponad 100 proc. więcej Polaków

AG

Z analizy portalu Noclegguru.pl. wynika, że wśród najczęściej wybieranych przez turystów miejscowości znajdują się Budapeszt, a także kurorty znane z basenów oraz źródeł termalnych.

Wnioski serwisu Noclegguru.pl potwierdzają także dane Węgierskiego Urzędu Statystycznego (KSH), który w ciągu pierwszych 10 miesięcy ubiegłego roku odnotował przyjazd 228 tys. gości z Polski (wzrost o 101,3 proc.) oraz 590 tys. osobonocy (wzrost o 105,4 proc.).

Bożena Hiring z Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Węgierskiej, powiedziała:”Szacujemy, że około 85 proc. polskich turystów wyjeżdża na Węgry indywidualnie. Większość wyjazdów przypada na lipiec i sierpień”

W połowie 2015 roku najczęściej poszukiwanymi miastami w serwisie Noclegguru.pl były: Hajduszoboszlo, Eger, Nyiregyhaza, Bogacs i Budapeszt. W grudniu ubiegłego roku te tendencje nieco się zmieniły. Największym zainteresowaniem cieszyły się nie tylko węgierskie miasta (Budapeszt czy Egerszalók), ale także Liptovsky Mikulas na Słowacji oraz Zakopane i Kraków. Węgierskie kierunki wciąż należą do najchętniej wyszukiwanych.

Bożena Hiring skomentowała: “Niezależnie od pory roku Polacy jeżdżą do Budapesztu. Od wiosny do jesieni chętnie odwiedzają Północną Nizinę Węgierską z uwagi na gorące źródła i kompleks basenów w Hajduszoboszló. Trochę z nostalgii, a także z uwagi na przyjazne ceny wciąż chętnie wypoczywamy nad Balatonem. Natomiast Północne Węgry, czyli region Egeru i Tokaju, przyciąga rodaków dobrym winem, festiwalami i wodami termalnymi.”

Noclegguru.pl zbadał też preferencje użytkowników co do wyboru formy zakwaterowania. Co trzeci Polak (33 proc.) poszukujący noclegu na Węgrzech rezerwował apartament, co czwarty (24 proc.) decydował się na pokoje gościnne, natomiast 17 proc. turystów wybierało hotel lub pensjonat.

Węgierski portal zbadał, jaką kwotę przeznaczaliśmy na noclegi. W przypadku Chorwacji średnia wartość rezerwacji wyniosła 2 016 zł. Na nocleg w Polsce wydawaliśmy średnio 420 zł, na Słowacji – 700 zł, a na Węgrzech – 772 zł.