Warszawska tężnia solankowa nagrodzona

materiały prasowe

Podczas gali Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy praska tężnia na pl. Hallera zdobyła aż dwie nagrody. Wygrała w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna oraz najlepsze rozwiązanie proekologiczne.

Tężnia solankowa powstała w 2018 roku dzięki głosom mieszkańców Pragi oddanych w budżecie obywatelskim. Pomysł budowy tężni zgłosił Kamil Ciepieńko, radny ze Stowarzyszenia Kocham Pragę.

Ciepieńko powiedział: „Tężnia to przykład tego, jak niewiele potrzeba, aby ożywić miejsca, zwrócić je mieszkańcom . Jestem dumny, że mój pomysł zdobywa dziś warszawskie salony i wygrywa tak ważne dla miasta nagrody. To sukces nas, wszystkich mieszkańców Pragi. Dziękuję za to.”

Projektantami tężni są Dorota Wachowska-Dyszkiewicz, Marek Kolasa, Piotr Kurpienik i Sławomir Wochniak.

Najlepsza przestrzeń publiczna w mieście 2018 roku

Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miasta, skomentowała: „Kiedy myślę przestrzeń publiczna, to czuję człowiek. Najlepsza przestrzeń publiczna to taka, która jest przyjazna i dostępna, która integruje pokolenia, wzmacnia życie towarzyskie, poprawia samopoczucie, ale też taka, która jest bardzo dobra dla naszego zdrowia.”

Tężnia na pl. Hallera przyczyniła się do ożywienia przestrzeni publicznej dzięki wprowadzeniu nieoczywistej funkcji w centralną część miasta po jego praskiej stronie – czytamy w uzasadnieniu nagrody. – Powstała nowa przestrzeń spotkań i wypoczynku. Tężnia przyciąga rzesze mieszkańców, wprowadzając klimat uzdrowiska na osiedlu Praga II. Projekt wpisuje się w dyskusję dotyczącą tworzenia zdrowego klimatu miasta, w którym kwestie czystego powietrza i ograniczenia wpływu zmian klimatycznych na życie mieszkańców mają kluczowe znaczenie.

Nagroda za rozwiązanie proekologiczne 2018 roku

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podkreślił: „Po raz pierwszy w historii nagrody, spośród nominacji we wszystkich kategoriach, przyznano dwie nagrody specjalne. Podkreślają one rolę architektury w tworzeniu Warszawy dla wszystkich i przy świadomości odpowiedzialności za adaptację do zmian klimatycznych. Pierwsza nagroda, propagująca rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji, trafiła do Centrum Praskiego Koneser. Drugą – za rozwiązania proekologiczne – otrzymała tężnia na pl. Hallera, zrealizowana w ramach budżetu partycypacyjnego. Obie nagrody, jak wspomniałem, przyznano spośród nominacji do nagród we wszystkich kategoriach.”

Długość tężni na Pradze wynosi 10,70 m, jest szeroka na 1,80 m i wysoka na 3,90 m. Pojemność zbiorników to 10 metrów sześciennych.
Solanka na Pradze-Północ pochodzi z Ciechocinka. Jest wydobywana z odwiertu nr XI z głębokości 414 m.