Warszawa Singera – 9 najważniejszych wydarzeń

fot. Harald Hoffmann

Przez dziewięć dni Plac Grzybowski i jego okolica zamienią się w barwny, multikulturowy świat, pobrzmiewający wspaniałą muzyką i zapomnianym już językiem.

Mocną stroną Festiwalu są spektakle teatralne. Pierwszego i drugiego dnia festiwalu gościnnie na deskach Nowego Teatru obejrzymy dwie wybitne sztuki w reżyserii Mai Kleczewskiej i według dramaturgii Łukasza Chotkowskiego, które w zamyśle twórców stanowią dyptyk. „Dybuk” (26 i 27.08.) to sztuka oparta na dramacie żydowskim Szymona An-skiego, która w interpretacji Kleczewskiej i Chotkowskiego zyskuje całkiem nowy wymiar. Drugą część dyptyku stanowi spektakl „Malowany Ptak” (26 i 27.08.) według głośnej powieści Jerzego Kosińskiego. To historia małego żydowskiego chłopca, szukającego schronienia na polskiej wsi podczas II wojny światowej.

Podczas Festiwalu jednym z gości zagranicznych będzie Teatr Yiddishpiel z Izraela, który przedstawi swoją inscenizację „Me vart’n oyf Godot” [Czekając na Godota] Samuela Becketta w reżyserii Joshuy Sobola, który obecny będzie podczas Festiwalu, i polskim przekładzie Antoniego Libery (26.08.). Będzie to rzadka okazja do obejrzenia głośnej sztuki Becketta, w interpretacji wybitnego izraelskiego reżysera Joshuy Sobola, po raz pierwszy w historii przeniesionej na scenę w trzech językach: jidysz, francuskim i hiszpańskim.

Tegoroczną edycję tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem „Ahava Raba – pokój, miłość, muzyka” (27.08.) – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa. W tym wykonaniu zobaczyć będzie można światowej sławy artystów: Yaakova Lemmera, Patricka Farrella, Merlina Shepherda, Guy’a Schaloma, Benjy Fox-Rosena i Franka Londona.

Goście Festiwalu wezmą udział w spotkaniu dwóch niezwykłych światów wrażliwości i brzmień. Inspirujący się szeroko pojętą muzyką etniczną KROKE, wystąpi z warszawską premierą swojej najnowszej, jedenastej już w dorobku, płyty „TRAVELLER” (27.08.). Do wspólnej celebracji jubileuszu krakowskie trio zaprosiło wokalistkę, kompozytorkę, wizjonerkę i pasjonatkę Annę Marię Jopek.

Wśród tegorocznych gwiazd wystąpi Renata Przemyk w repertuarze Leonarda Cohena. W ramach koncertu „BOOGIE STREET” (30.08.) przedstawione zostaną utwory pochodzące ze spektaklu „Boogie Street” według „Księgi tęsknoty”. Podczas Festiwalu koncert zostanie uzupełniony o aranżacje wielkich hitów wybitnego folk-rockowego artysty, jak „Suzanne” czy „Hallelujah”.

Podczas Nocy Klezmerów wystąpi pochodzący z USA Daniel Kahn, aktor, reżyser, scenarzysta, poeta. Wraz ze swoim zespołem Daniel Kahn&The Painted Bird (02.08.) zaprezentuje utwory łączące muzykę klezmerską z elementami punku, folku i kabaretu. Kahna zobaczymy także z drugim projektem, który wykona razem z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff (02.08.), wykonującą swoje utwory w stylu jidish-folkpunk.

W piątkowe popołudnie Daniel Kahn wraz ze Stowarzyszeniem MY poprowadzi ulicami Warszawy spacer muzyczny, który zakończy się na Placu Grzybowskim uroczystą kolacją szabasową – Szabat Szalom (01.08.).

W projekcie „Clarinet Summit” (03.09.), stworzonym specjalnie dla Festiwalu – na jednej scenie z Rolfem Kühnem, światowej sławy klarnecistą i saksofonistą, wystąpią polscy muzycy. Zagra powołany Mikołaja Trzaskę, IRCHA CLARINET QUARTET, w składzie z muzykami grającymi na różnych rodzajach klarnetów. Niemieckim akcentem koncertu będzie występ Christiana Dawida, światowej sławy niemieckiego klarnecisty, zaś o sekcję rytmiczną koncertu zadbają Bracia Oleś.

Główną gwiazdą finałowego koncertu festiwalowego (03.09.) będzie David D’Or, światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor. Gościł już w Polsce podczas XI edycji Festiwalu – został bardzo dobrze przyjęty przez polskich słuchaczy. W tym roku, obdarzony anielskim, niepowtarzalnym głosem artysta powraca do Warszawy z nowym projektem. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi w unikalnym połączeniu z wielką gwiazdą izraelskiej sceny muzycznej, Miri Mesiką. Ta zjawiskowa artystka, ciesząca się ogromną popularnością w Izraelu, zawita do Polski po raz pierwszy.

www.festiwalsingera.pl