Wakacje.pl: Włochy najpopularniejsze na narty, Egipt – na plażę

AG
Górna stacja kolejki wagonikowej w Maso Corto we Włoszech

Według Wakacje.pl, podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej narciarzy wybiera w tym sezonie Włochy – 66 proc. polskich urlopowiczów wybierających się zimą za granicę. Na drugim miejscu plasuje się Austria – 16 proc. Z ciepłych kierunków najpopularniejszy jest Egipt – 27 proc.

Na tygodniowy wyjazd do Włoch lub Austrii z opcją wyżywienia HB (śniadania i obiadokolacje) i skipassem w cenie możemy wybrać się nawet za ok. 1,5 tys. złotych od osoby, o ile na miejsce dojedziemy własnym autem.

O miejsca w hotelach jest już jednak trudno, nie powinniśmy więc liczyć na liczne oferty Last Minute.

Ewelina Stala, koordynator produktu Narty w Wakacje.pl, powiedziała: “Przykładem niezwykle popularnego wśród polskich turystów włoskiego regionu narciarskiego jest Val di Sole, czyli Dolina Słońca. To świetne miejsce zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Jedną z największych jego zalet są dobrze funkcjonujące połączenia między poszczególnymi kurortami, co daje narciarzom możliwość korzystania z ogromnej liczby bardzo zróżnicowanych tras.

Wśród włoskich kurortów godne uwagi jest też Livigno. Możemy tu poszaleć na stokach usytuowanych po dwóch stronach doliny położonej na wysokości ponad 1800 metrów. Na środku leży miasteczko Livigno, tętniące życiem niemal przez cały rok. Ze względu na położenie oraz mikroklimat, śnieg utrzymuje się tu długo, od początku grudnia nawet do połowy maja. Dzieci możemy posłać do szkółek narciarskich z polskimi instruktorami, a wieczorami w hotelach również zostanie im zapewniona świetna zabawa w ramach animacji.”

W Austrii dużym zainteresowaniem polskich turystów cieszy się Europa Sportregion, ośrodek narciarski położony w przepięknej okolicy pomiędzy miejscowością Zell am See u podnóża szczytu Schmittenhöhe a miasteczkiem Kaprun pod liczącym ponad 3 tys. m m.p.m. lodowcem Kitzsteinhorn.

Ewelina Stala podkreśliła: „Lodowiec z trasami łatwymi i średnimi przyciąga przede wszystkim początkujących narciarzy oraz miłośników jazdy na łagodnych stokach. Pozostałe trasy będą odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Jednym z najbardziej lubianych ośrodków w Austrii jest też dolina Stubaital, wielokrotnie wyróżniona za przyjazność dla rodzin z dziećmi.”

Ferie na ciepło

Narciarskie szaleństwo w Val di sole

Wśród turystów „ciepłolubnych” jak co roku o tej porze najpopularniejszy jest Egipt wybiera się tam 27 proc. Polaków wyjeżdżających w okresie ferii na ciepłe wakacje. Hiszpania plasuje się na drugim miejscu – 16 proc., a zawdzięcza je Wyspom Kanaryjskim.

Wysokie, piąte miejsce w klasyfikacji zajmuje Dominikana – 4 proc. – która przewodzi w kategorii kierunków egzotycznych przed Kenią i Emiratami Arabskimi.

Polscy urlopowicze najczęściej wybierają Egipt w 12 z 16 województw. W pozostałych czterech regionach (kujawsko-pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie) nieco większym zainteresowaniem cieszy się Hiszpania.

Ile za ferie według Wakacje.pl?

Narty: W przypadku Włoch średnia wartość rezerwacji na 6 dni dla rodziny z dwójką dzieci to ok. 5,5 tys. złotych (wyżywienie HB) z dojazdem własnym oraz ok. 10 tys. z przelotami w obie strony. Dla pary te koszty to odpowiednio 4200 i 6800 zł. Za wyjazd do Austrii rodzina 2+2 zapłaci przeciętnie ok. 6300 zł, para – 3,8 tys. (dla tego kierunku nie ma oferty samolotowej).

Ferie „ciepłe”: Średnia wartość tygodniowej rezerwacji All Inclusive dla Egiptu to 4,5 tys. (para) i 7,8 tys. (rodzina 2+2). W przypadku Hiszpanii (Wyspy Kanaryjskie) przeciętny koszt to 5700 w przypadku par i 9800 dla rodziny z dwójką dzieci. Za tygodniowy pobyt z opcją wyżywienia HB na Malcie para zapłaci średnio ok. 3 tys. złotych. Uwaga: Kwoty dotyczą rezerwacji dokonanych w ostatnich tygodniach 2018 roku, nie uwzględniają promocji Last Minute, które obecnie mogą być już dostępne.