Wakacje.pl: o 86 proc. więcej rezerwacji na Święta

Najwięcej turystów wyjedzie na Boże Narodzenie z województw mazowieckiego i śląskiego – z tych dwóch regionów dokonano 35 procent świąteczno-sylwestrowych rezerwacji na portalu i w salonach Wakacje.pl. Na kolejnych miejscach znalazły się: pomorskie, dolnośląskie i wielkopolskie.

Najwięcej na wyjazdy świąteczne wydadzą turyści z województwa warmińsko-mazurskiego – średnia wartość rezerwacji wyniosła tam 10,4 tysiąca złotych. 

Około 9,5 tys. zł za swoje wakacje zapłacą mieszkańcy mazowieckiego i łódzkiego.

Najtaniej rezerwują z kolei podróżni z województwa lubelskiego – przeciętnie 6,2 tys. złotych.

Na te stosunkowo wysokie średnie swój wpływ mają coraz popularniejsze kierunki egzotyczne, dla których przeciętna cena rezerwacji w skali kraju kształtowała się na poziomie ok. 16,5 tys. złotych (przykładowo przeciętna rezerwacja na Dominikanę wiązała się z kosztem 20 tys. zł).
Z drugiej strony, w przypadku najczęściej wybieranych świątecznych kierunków, oferta obejmuje również niższe półki cenowe, przez co średnie wartości są znacznie mniejsze: Egipt – 7,1 tys., Turcja – 4,4 tys., Hiszpania – 7,8 tys.

Przy wyborze najpopularniejszego kierunku narciarskiego – Austrii – za rezerwację płacono średnio 3 tys. złotych.

Wakacje w okazyjnie niskich cenach (tydzień w formule all-inclusive nawet za ok. 1000 zł) dostępne są w ramach promocji Last Minute w innych tygodniach grudnia. Najtańsze kierunki to Turcja, Egipt, Cypr, Malta.

Według danych wakacje.pl, wśród tych, którzy spędzą końcówkę roku na zagranicznych wakacjach, dominują pary – dokonały one aż 58 procent wszystkich rezerwacji.
34 procent świątecznych wyjazdów zarezerwowały rodziny z dziećmi, a 6 procent – single. Proporcje te są zbliżone we wszystkich regionach kraju.

Wśród najchętniej wybieranych w ofercie Wakacje.pl świątecznych kierunków prym wiedzie Egipt (blisko 30 procent udziału w rezerwacjach na ten okres), a sporą popularnością cieszą się też Turcja (13 proc.) i Hiszpania (10 proc.).

Kurort, w którym spędzi święta zdecydowanie największa liczba gwiazdkowych urlopowiczów Wakacje.pl, to egipska Hurghada. W zestawieniu Wakacje.pl stanowi ona najczęstszą destynację dla 9 z 16 województw – lubuskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Anna Podpora, kierownik działu produktu Wakacje.pl, powiedziała: „Egipt jest niezwykle popularnym miejscem podróży w sezonie zimowym, szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym. Powodów jest wiele. Krótka podróż na miejsce, gwarantowana „plażowa” pogoda, wysoki standard i ceny pobytów zaczynające się od mniej niż 2 tys. zł za osobę powodują, że jest to bardzo atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu podczas świąt, także z rodziną. To świetna alternatywa aby odpocząć, a jednocześnie złapać kilka promieni słońca.”

Świąteczni turyści coraz chętniej stawiają na wspomnianą już egzotykę. W tym segmencie oferty Wakacje.pl, zdecydowanie najpopularniejsze są Dominikana i Kenia, choć widać również wzrost zainteresowania podróżami do Zanzibaru czy Tajlandii. Punta Cana na Dominikanie to ulubiony egzotyczny region turystów z województw lubuskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego. Kenijskie Wybrzeże Mombasy to z kolei najpopularniejszy cel dalszych podróży mieszkańców województw wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Według danych przedstawionych przez Wakacje.pl, Polacy od wielu lat chętnie wyjeżdżają też za granicę, by przywitać nowy rok.

Klienci Wakacje.pl najchętniej wybierają Egipt (26 procent), Hiszpanię (10 proc.) i Turcję (12 proc.). Najwięcej turystów wyjedzie na sylwestra z województw śląskiego (16 proc.), mazowieckiego (14 proc.) i pomorskiego (13 proc.).

Źródłem wszystkich obserwacji są statystyki sprzedażowe Wakacje.pl, przeanalizowane w drugim tygodniu listopada 2018.