Wakacje.pl: Grecja zwycięzcą tego lata

Grecja króluje w Wakacje.pl
Wakacje.pl podsumowały lato/fot. Pixabay

W sierpniu 40 proc. klientów Wakacje.pl wybrało Grecję, w lipcu było ich 36 proc. Na drugim miejscu w sierpniu znalazła się Turcja – zdecydowało się na nią 18 proc. klientów.

Kolejne pozycje w ósmy miesiącu zajęły: Bułgaria, Polska i Hiszpania. W pierwszej dziesiątce topowych kierunków znalazły się też cieszące się dużą popularnością Tunezja (6. miejsce i 4 proc. udziału w sprzedaży) oraz Egipt (8. miejsce i 2 proc. udziału w sprzedaży), jednak zainteresowanie wakacjami w tych krajach nie było aż tak wysokie jak w przypadku Turcji.

Klaudyna Fudala, Rzecznik Prasowy Wakacje.pl, powiedziała: „Pamiętajmy, że loty do tych destynacji zostały odmrożone nieco później. Poza tym na mniejsze zainteresowanie turystów Egiptem wpływ miało niewątpliwie zapowiadane już w sierpniu wprowadzenie od 1 września obowiązkowych testów na obecność koronawirusa dla wszystkich podróżnych. Biura podróży i egipskie ministerstwo turystyki finalnie doszły do konsensusu. Test PCR można wykonać po przylocie do Egiptu, a koszt badania to 30 dolarów. Część organizatorów już zadeklarowała sfinansowanie turystom testów, co może przełożyć się na wzrost zainteresowania tym kierunkiem we wrześniu czy w październiku.”

W sierpniu, podobnie jak w lipcu, wielu z nas zdecydowało się spędzić wakacje w Bułgarii (3. miejsce wśród najchętniej wybieranych kierunków) lub w Polsce (4. miejsce). Nieznaczny spadek zainteresowania w porównaniu do lipca zanotowały Hiszpania (5. miejsce) i Chorwacja (7. miejsce).

Ceny prawie takie same przez całe lato

W sierpniu klienci Wakacje.pl wydali na wakacje średnio 5 293 zł, niewiele mniej, bo o 29 złotych, niż w lipcu. To oczywiście średnia, bo o ile rodziny z dziećmi wydawały o kilkaset złotych mniej, o tyle pary i większe grupy (ponad 5 osób) – więcej niż w lipcu. Bilans całości to właśnie 29 złotych.
Na tę stabilność wydatków wpływ miał bez wątpienia fakt, że w sierpniu, podobnie jak w lipcu, Polacy rezerwowali wakacje z niewielkim, kilkudniowym wyprzedzeniem, kiedy utrzymywały się ceny wysokiego sezonu letniego. Różnice między wydatkami rodzin i par wynikają też z wybranych kierunków. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Za wakacje we dwoje w sierpniu klienci płacili średnio 4 630 zł, czyli o 364 zł więcej niż w lipcu. Mniej pieniędzy na urlop niż miesiąc wcześniej wydali rodzice wyjeżdżający z jednym dzieckiem (6 076 zł – o 387 złotych mniej niż w lipcu) oraz rodziny z dwójką dzieci (8 030 zł – o 347 zł mniej niż w lipcu). Co miało na to wpływ? Z pewnością powrót konkurencyjnej cenowo Turcji, którą chętnie wybierały rodziny z dziećmi nie tylko ze względu na niską cenę, ale też szeroką ofertę hoteli z atrakcjami dla najmłodszych.

Jak sierpniowe wydatki na wakacje kształtowały się w zależności od wybieranego kierunku? Średnio o tysiąc złotych mniej (6 140 zł) niż w lipcu płaciliśmy za urlop w Grecji, a o 1 670 zł mniej (4 805 zł) – za wypoczynek w Bułgarii. Koszt wczasów w Polsce to z kolei 1 825 zł (w lipcu było to 1995 zł).

All inclusive górą

Powrót Turcji, Tunezji i Egiptu do wakacyjnego kalendarza i jednocześnie mniejsze zainteresowanie wypoczynkiem w Chorwacji czy we Włoszech znalazły odzwierciedlenie w wyborze standardu hotelu i opcji wyżywienia. W sierpniu dwa razy częściej niż w lipcu decydowaliśmy się na spędzenie urlopu w obiektach 5-gwiazdkowych, a prawie połowa turystów – 47 proc. – zarezerwowała pobyt w hotelu z czterema gwiazdkami (w lipcu było to 39 proc.).
Dla wielu Polaków synonimem udanych wakacji jest all inclusive, co widać też w przypadku sierpniowych decyzji zakupowych. Na taką opcję wyżywienia zdecydowało się aż 82 proc. klientów Wakacje.pl – to wzrost o 8 punktów procentowych w porównaniu do lipca br. 11 proc. urlopowiczów zarezerwowało nocleg z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje), a 4 proc. – z samym śniadaniem.

Za granicę najchętniej samolotem

Na zagraniczne wakacje najczęściej wybieramy się samolotem i ten trend utrzymał się również w sierpniu. Jak wynika z danych portalu Wakacje.pl, który porównuje oferty wycieczek ponad 100 biur podróży, na taką formę transportu zdecydowało się 94 proc. Polaków. To wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do lipca.

Klaudyna Fudala skomentowała: „Dzięki dodatkowym środkom bezpieczeństwa wprowadzonym na lotniskach i w samolotach uwierzyliśmy, że ta forma transportu nadal jest najbezpieczniejsza. Potwierdzają to też opinie wirusologów, którzy zaznaczają, że dzięki cyrkulacji powietrza oraz filtrom HEPA poziom czystości powietrza w samolotach jest porównywalny do tego na sali operacyjnej.”

O połowę rzadziej niż w lipcu, ale nadal częściej niż przed rokiem, wybieraliśmy wakacje z dojazdem własnym. Duża w tym zasługa szerszej oferty tego typu wycieczek w biurach podróży.

Turystyczna mapa Polski

Wakacje.pl porównały też lipcowe i sierpniowe wybory mieszkańców poszczególnych województw.
Więcej niż średnią krajową w sierpniu za urlop płacili turyści z siedmiu województw, a w pierwszej trójce w tym rankingu uplasowały się: woj. pomorskie – 6 071 zł, woj. zachodniopomorskie – 5 768 zł i woj. podlaskie – 5 720 zł. Najmniej na wakacje wydali za to mieszkańcy województw: opolskiego – 4 432 zł, warmińsko-mazurskiego – 4 961 zł i lubelskiego – 4 973 zł.

W porównaniu z lipcem w drugiej połowie wakacji w większości regionów przeznaczaliśmy na wypoczynek średnio od 137 do nawet 941 zł mniej. Średnia wartość rezerwacji wzrosła jedynie w dwóch województwach: śląskim – o 996 zł i wielkopolskim – o 1404 zł, a jej źródła powinniśmy upatrywać w zmianach w „trójkach” TOP kierunków (Ślązacy w lipcu stawiali przede wszystkim na Włochy, a Wielkopolanie – na wypoczynek w Polsce).

Które destynacje najchętniej wybierali w sierpniu mieszkańcy poszczególnych województw? Jak pokazuje poniższa mapa, królowa jest tylko jedna, a na imię jej Grecja. Przekonali się do niej również Wielkopolanie i Ślązacy, którzy w lipcu najchętniej wybierali wczasy w Polsce i we Włoszech. Na zaszczytne drugie miejsce aż w 14 regionach wskoczyła Turcja. Tylko mieszkańcy województw opolskiego i świętokrzyskiego wyżej postawili Bułgarię (opolskie) i Hiszpanię (świętokrzyskie). To kolejny dowód, że turystyczny boom na Turcję powraca. W „trójkach” TOP kierunków znalazły się także Bułgaria, Hiszpania i Polska (woj. zachodniopomorskie i wielkopolskie).