Wakacje.pl: Gdzie w tym roku Polacy spędzą sylwestra?

Pomysłów na świąteczno-noworoczne wyjazdy jest już niemal tak samo dużo jak przed pandemią, a w biurach podróży rośnie zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi. Eksperci z Wakacje.pl sprawdzili, gdzie Polacy powitają Nowy Rok i ile kosztują wyjazdy na przełomie 2021/2022.

Od kilku tygodni notujemy stały wzrost zainteresowania ofertą na bieżący sezon zimowy, w tym na święta i sylwestra. Sprzedaż jest już zbliżona do poziomów notowanych w analogicznym okresie przed pandemią, a w ostatnich tygodniach przekracza ją nawet o ponad 20-30 proc. To pokazuje, jak bardzo Polacy są spragnieni zagranicznych wojaży – mówi Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu w Wakacje.pl.

Egipt króluje

W tym roku pomysłów na świąteczno-noworoczne wyjazdy jest już niemal tak samo dużo jak przed dwoma laty, a wszystko dzięki temu, że kolejne kraje otwierają się na turystów zagranicznych. Zaszczepieni i ozdrowieńcy do większości miejsc podróżują bez ograniczeń – wystarczy, że okażą unijne zaświadczenie covid i wypełnią formularz lokalizacyjny, by spokojnie przekroczyć granicę.

Najlepiej sprzedającym się kierunkiem jest Egipt – to właśnie tam przed zimą ucieknie najwięcej Polaków. W przypadku kraju faraonów sprzedaż wzrosła o ponad 11 proc. niż przed rokiem, a jego udział w całkowitej liczbie rezerwacji na Zimę 2021/22 wynosi 23 proc.

– Na sylwestra do Egiptu można polecieć już od 2169 zł, ale nie warto odkładać decyzji o zakupie wycieczki na później, bo miejsca szybko się kończą, a w niektórych hotelach są już nawet niedostępne – informuje Anna Podpora, menedżer produktu w Wakacje.pl. – Dobra wiadomość jest taka, że jeśli koniecznie chcemy wyjechać zimą nad Morze Czerwone, kolejna okazja pojawi się dość szybko, bo już w pierwszym tygodniu stycznia, kiedy znów będziemy mogli skorzystać z długiego weekendu – podkreśla. W przyszłym roku 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, wypada w czwartek.

A może nad Atlantyk?

Egipt to tylko jeden z wielu krajów, do których Polacy wyjadą na święta i sylwestra. Ze statystyk Wakacje.pl wynika, że kolejnym z bliskich kierunków cieszących się największą popularnością są Wyspy Kanaryjskie. Tu ceny kształtują się na podobnym poziomie – żeby powitać Nowy Rok nad Atlantykiem,  w cieniu palm, trzeba przeznaczyć od 2189 zł za osobę. Do wyboru są pobyty na kilku wyspach – Gran Canarii, Teneryfie, Fuerteventurze czy Lanzarote.

– Każda z nich zachwyca czymś innym. Gran Canaria słynie z pięknych, piaszczystych plaż i imponujących wydm w pobliżu miejscowości Maspalomas. Teneryfa to rzadkie, ciemne plaże wulkaniczne, niezwykłe klify Los Gigantes , wulkan Teide i parki rozrywki, w których świetnie się czują dzieci i dorośli. Lanzarote przypomina Marsa, a to dzięki czerwonemu krajobrazowi, który zawdzięcza tamtejszym glebom, Fuerteventura to mekka surferów, miłośników długich, jasnych plaż, ale też nieco księżycowy krajobraz interioru – wymienia Anna Podpora.

Wycieczka na Maltę albo na Cypr

Wyjazd na przełomie roku nie musi oznaczać dużych wydatków. Za koszt zorganizowanej imprezy sylwestrowej wyjedziemy na przykład na Maltę – tu ceny zaczynają się od 969 zł za osobę. Wyspa, która słynie z ponad 300 słonecznych dni w roku i 365 kościołów, jest miejscem dla wszystkich, którzy lubią trochę pozwiedzać i trochę odpocząć. Choć jest niewiele większa od Warszawy, obfituje w zabytki i to nie tylko sakralne. Warto zobaczyć megalityczne świątynie pochodzące z okresu 3500-2500 r. p.n.e. i wybrać się łódką do Błękitnej Groty oraz na jedną z plaż na wyspie Gozo lub Comino.

Innym krajem basenu Morza Śródziemnego, który warto wziąć pod uwagę, planując świąteczno-sylwestrowy wyjazd, jest Cypr. Mówi się o nim, że to  wyspa Afrodyty – to właśnie tam, w pobliżu miejscowości Pafos według legendy wynurzyła się ona z piany morskiej i faktycznie coś w tym jest – Cypr zachwyca podobnie jak bogini piękności. Nie rozczarują się tam miłośnicy zwiedzania, starożytności, piaszczystych plaż (na wschodnim krańcu), czy wyżynnych krajobrazów. Po górach Trodos można nie tylko wędrować, ale też jeździć na rowerze. Cypr lubiany jest przez miłośników golfa, windsurfingu i nurkowania. Oferty cenowe zaczynają się od 1079 zł za osobę.

Egzotyczny Nowy Rok na Dominikanie, w Emiratach, na Malediwach i Zanzibarze

W tym roku dużą popularnością cieszą się wyjazdy do dalekich krajów. W tym segmencie prym wiedzie Dominikana, która sprzedaje się pięć razy lepiej niż przed rokiem. – Podróże egzotyczne będą hitem tegorocznej zimy – uważa Jolanta Kołodziejczyk. – W porównaniu z 2019 rokiem popyt na urlop w dalekich krajach jest o 55 proc. większy – dodaje.

Poza wspomnianą Dominikaną, gdzie za urlop trzeba zapłacić od 6448 zł za tygodniowy wyjazd na sylwestra, Polacy najchętniej wybierają wyjazdy do Emiratów Arabskich, Meksyku, Zanzibaru i na Malediwy. – Jesteśmy spragnieni słońca, upałów, gorącego morza, odmiennych kultur i historii. Korzystamy z bezpośrednich lotów czarterowych, dzięki którym podróż jest prosta i wygodna – zauważa Anna Podpora. – Co ciekawe, coraz więcej osób zabiera na egzotyczną przygodę dzieci, wykorzystując przerwę w nauce – podkreśla.

Wśród dalekich krajów najkorzystniej cenowo wypadają Emiraty Arabskie – tu za tygodniowy pobyt zapłacimy od 3779 zł od osoby. – W tym roku dużo osób wybierze się do Dubaju, gdzie odbywa się wystawa światowa Expo2020. To okazja, by zobaczyć nie tylko samą metropolię, która swoimi perełkami architektonicznymi zachwyca, a czasem wręcz przytłacza, ale też by zapoznać się z dokonaniami innych krajów świata – zauważa menedżer. Pobyt w Dubaju można połączyć też z wizytą w innym emiracie, choćby w Ras el-Chajma, czy Fudżejrze – oba słyną z pięknych plaż, lub w Abu Zabi – stolicy kraju.

Natomiast Zanzibar słynący z śnieżnobiałych plaż, lazurowego oceanu i palm zyskał na popularności w zeszłym roku i wciąż nie schodzi z podróżniczych list. Wyjazd tam to koszt od 5665 zł za osobę.

Nowy Rok w wielkim mieście

Sylwestrowe wypady do metropolii to propozycja dla miłośników wielkich miast, ale też osób, które chcą wyjechać na krócej. Cena trzydniowej wycieczki do Paryża wynosi od 339 zł. Ceny do innych dużych miast takich jak Barcelona, Rzym, Wenecja czy Wiedeń wahają się od 419 zł do 949 zł.

Dla narciarzy: Tatry, Beskidy, Alpy i Turcja

Wakacje.pl nie pamiętają też o miłośnikach białego szaleństwa. – Na narty można wybrać się nie tylko w Alpy, ale też do mniej oczywistych miejsc, choćby do Turcji – zachęca Jolanta Kołodziejczyk. Tygodniowe pobyty w Kayseri z przelotem i trzema posiłkami dziennie zaczynają się od 3409 zł za osobę. Samolotem dolecimy też do Włoch (od 3854 zł) lub do Andory. W Wakacje.pl istnieje również możliwość zarezerwowania samych pobytów w górach w opcji z dojazdem własnym – od Polski, przez Słowację, Czechy, Austrię, Niemcy, Francję, Szwajcarię aż po Włochy. Ceny wyjazdów świąteczno-sylwestrowych zaczynają się od 816 zł za tydzień.