Wakacje od składek ZUS rozszerzone. Komu przysługują? Co, jeśli opłaciłeś już marzec?

Ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 została podpisana przez prezydenta w dniu 17 kwietnia oraz opublikowana w dzienniku ustaw pod poz. 695. Właśnie ten akt stanowi postawę rozwiązań w ramach tarczy 2.0, w tym rozszerzonego zwolnienia dla ZUS, będącego obiektem zainteresowania przedsiębiorców, którzy dotychczas nie mieli możliwości skorzystać z „wakacji składkowych”.
Wymieniona powyżej ustawa z 16 kwietnia wprowadza do art. 31zo ustawy o COVID dodatkowy ust. 1a ustanawiający nowe zwolnienie z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., w wysokości 50 proc. łącznej kwoty należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc dla płatników ,którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych, pod warunkiem że był on zgłoszony jako płatnik składek:
1) przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r.,
2) w okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r.,
3) w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r.
Wakacje od składek na ZUS dla większego kręgu firm
Jak wynika z treści przepisu, zwolnienie to, podobnie jak przewidziane poprzednio zwolnienia dla samozatrudnionych oraz płatników do dziewięciu ubezpieczonych, obejmuje szereg różnych nieopłaconych składek, należnych za okres od 1 marca do 31 maja. Różnicą jest jednak, że dla płatników zgłaszających od 10 do 49 osób zwolnienie przysługuje w wymiarze 50 proc. łącznej kwoty należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za dany okres. Nowością wynikającą z nowelizacji jest także to, że liczbę ubezpieczonych oblicza się nie uwzględniając ubezpieczonych będących pracownikami młodocianymi.
Oprócz rozszerzenia kręgu podmiotów uprawnionych do skorzystania z formy zwolnienia, wprowadzono także możliwość odzyskania składek, które podatnicy objęci nowym zwolnieniem uiścili w marcu w celu uniknięcia powstania zaległości. Podstawą do zwrotu świadczeń jest art. 113 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Przepis ten wskazuje, że w przypadkach, o których mowa w art. 31zo ust. 1-1b i ust. 2 (w tym art. 1a, o którym mowa powyżej), ustawy zmienianej w art. 73 (ustawy o COVID), w brzmieniu nadanym ustawą z 16 kwietnia, zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas gdy należności te zostały opłacone.
Jak odzyskać składki już opłacone
Zwrot składek opłaconych, które objęte zostaną zwolnieniem będą podlegać zwrotowi w trybie z art. 24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to m.in. konieczność złożenia wniosku w celu uzyskania uiszczonych nienależnych składek. W wypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku środki podlegają zwrotowi w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o zwrot a jeżeli nienależnie opłacone składki nie zostaną zwrócone w terminie określonym powyżej, podlegają oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych, od dnia złożenia wniosku. Warto zauważyć, że zapłacone składki od których płatnik zostanie zwolniony mogą zostać mu zwrócone, ale w ustawie nie przewidziano podobnego trybu dla zaliczenia ich na poczet przyszłych należności.
Stąd też jeżeli płatnik w obawie o ewentualne zaległości zapłacił składki za marzec i w ten sposób utracił część środków, które w obecnym stanie prawnym mogą zostać objęte zwolnieniem, to w obecnym stanie prawnym dysponuje już narzędziami do ich odzyskania. Trzeba jednak pamiętać, że do odzyskania składek za marzec w pierwszej kolejności konieczne jest uzyskanie zwolnienia, na które składa się spełnienie warunków przewidzianych m.in. w art. 31zo oraz skuteczne złożenie wniosku. Bezsprzecznie dobrą wiadomością jest jednak, że rozszerzony został krąg podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o zwolnienie, które przynajmniej w części pozwoli na zaoszczędzenie środków finansowych.
POWIĄZANE WPISY
22 stycznia 2021
Test przed przylotem do Polski zamiast kwarantanny po przylocie
Dzisiejsze Rozporządzenie Rady Ministrów sprawie ustanowienia określonych ograniczeń,…
0 Komentarzy1 Minuty
22 stycznia 2021
Rozporządzenie rozszerzające „tarczę 6.0”. Co przysługuje firmom turystycznym?
Ukazało się rozporządzenie rozszerzające zakres tzw. tarczy antykryzysowej 6.0. Przyznaje…
0 Komentarzy6 Minuty
22 stycznia 2021
Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę wybierając plecak miejski?
Plecak miejski to nie tylko sportowa alternatywa dla teczki, neseseru, torby. Ze stylowym…
0 Komentarzy4 Minuty
22 stycznia 2021
Hotelarze liczą na otwarcie w lutym. Lockdown to utrata nie tylko pieniędzy, ale i zdrowia
Konsekwencje społeczne i zdrowotne zamknięcia gospodarki i aktywności – to według dr…
0 Komentarzy16 Minuty
22 stycznia 2021
Singapore Airlines wchodzi z NDC do Polski i Europy Centralnej już od lata 2021
0 Komentarzy6 Minuty
21 stycznia 2021
Część wniosków firm do PFR odrzucana. Przyczyna to najprawdopodobniej błąd w systemie
Prawidłowe PKD kwalifikujące do złożenia wniosku w programie „tarcza finansowa 2.0” dla…
0 Komentarzy5 Minuty
21 stycznia 2021
Sprzedaż biletów lotniczych w I połowie stycznia – 84 proc. Zunifikowane ferie wstrzymały poprawę
Bez przełomu w sprzedaży biletów lotniczych w 1 poł. stycznia. Broni się tylko egzotyka…
0 Komentarzy4 Minuty
20 stycznia 2021
Cypr – spadek liczby turystów w 2020 roku o 84,1 proc.
Liczba turystów odwiedzających Cypr wyniosła w 2020 roku 631 609, o 84,1 proc. mnie niż w…
0 Komentarzy1 Minuty
19 stycznia 2021
Jest decyzja rządu – rozszerzenie “tarczy 6.0” o turystyczne PKD
Rada Ministrów przyjęła dzisiaj rozporządzenie, w którym znalazły się kolejne instrumenty…
2 Komentarze4 Minuty