Wadowice gotowe na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły

Plakat okolicznościowy

Na wadowickim rynku powstaje już ogromna scena, zbliża się kulminacyjny moment świętowania 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. Ze względu na sytuację epidemiczną, wydarzenie odbędzie się jednak z mocno ograniczonym udziałem publiczności, ale będzie transmitowane na żywo w TVP 1.

Wadowice już od wielu dni żyją tym wydarzeniem, a ostatnio, dzięki zdjęciu aktora przebranego za Ojca Świętego przechadzającego się po wadowickim rynku, o naszych planach dowiedziała się cała Polska. Co dokładnie wydarzy się 18 października?

Wadowicka Parafia Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, Gmina Wadowice i Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II wspólnie z Telewizją Polską postanowiły upamiętnić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły w wyjątkowy sposób. Kulminacyjny punkt obchodów roku jubileuszowego będzie miał miejsce w Wadowicach, a dzięki transmisji na żywo w telewizyjnej Jedynce, zobaczą go wszyscy Polacy.

O godzinie 16.45 na wadowickim rynku rozpocznie się nabożeństwo dziękczynne za życie i pontyfikat Jana Pawła II prowadzone przez księży z wadowickiej Bazyliki.

W setną rocznicę urodzin Świętego zaśpiewają również artyści, co będzie można zobaczyć w TVP 1 już od 17.30. Wystąpią między innymi: Halina Mlynkova, Kasia Moś, Piotr Cugowski, Łukasz Zagrobelny, Mateusz Ziółko, Maciej Miecznikowski, Janusz Radek, Golec uOrkiestra, Arka Noego, Mała Armia Janosika oraz Sargis Davtyan.

Z pewnością wielką atrakcją będzie występ najbardziej znanej w Europie śpiewającej zakonnicy – Siostra Cristina Scuccia, zwyciężczyni włoskiej edycji programu The Voice, także przyjęła zaproszenie do Wadowic! Fani jednego z najpopularniejszych w Polsce seriali – „Ojca Mateusza”, również nie będą zawiedzeni – wydarzenie poprowadzi sam Artur Żmijewski!

Niestety, w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, udział w uroczystościach będzie mocno ograniczony. Bezpłatne zaproszenia czekają na Państwa w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Kościelna 4) w godz. od 8.00 do 16.00. Ich ilość jest mocno ograniczona, a jedna osoba może otrzymać tylko dwie wejściówki.

Obecnie teren Gminy Wadowice znajduje się w żółtej strefie epidemiologicznej i obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa również na wolnym powietrzu. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązujących zaleceń i rygorów związanych z pandemią COVID-19. Na teren wydarzenia będą wpuszczane jedynie osoby z zaproszeniami i wypełnionymi oświadczeniami covid z obowiązkowo zasłoniętymi ustami i nosem. Organizatorzy proszą, by nie gromadzić się poza strefą imprezy, zachęcają natomiast do oglądania transmisji w TVP 1. Start o godzinie 17:30.

8 maja rusza spacer wirtualny po Domu Rodzinnym Jana Pawła II