W Turcji powstał hotel na wzór wioski hobbitów

Wioska Hobbitów w Turcji
Hobbiton w Turcji / fot. materiały prasowe

Który z fanów prozy Tolkiena nie marzył o tym, by zamieszkać w prawdziwym Hobbitonie? Taka możliwość pojawiła się w Turcji, w prowincji Antalya / Kumluca. W tamtejszym ośrodku przy plaży Olympos powstał hotel z bungalowami urządzonymi na wzór wioski hobbitów.

W kompleksie hotelowym Olympos Vilage, 90 km od lotniska w Antalyi, powstała wioska hobbitów, w której można wynająć domek. Stworzona na wzór filmowej wizji tolkienowskiego Hobbitonu w ekranizacjach Petera Jacksona, odtwarza wygląd domków pod pagórkami, zbudowanych przez gospodarny ludek z powieściowego Shire. To pierwszy na świecie hobbitowy hotel – wioskę zbudowano nie tylko jako turystyczną atrakcję. Można w niej zamieszkać.

Zamieszkać w wiosce hobbitów

Cały teren zajmuje 30 tys. mkw. W wiosce dostępnych jest 19 bungalowów oraz 12 domków hobbita. Do budowy domków nie używano betonu, jedynie drewna cedrowego, które wydziela intensywny aromat. Wykończenie wykonano z materiałów organicznych. W domkach znajduje się pokój gościnny, sypialnia i łazienka. Łóżka w sypialni są antybakteryjne. Do Olympos dojeżdża bezpłatny bus, na miejscu istnieje też możliwość wynajęcia rowerów. Plaża Olympos jest najczystszą w kraju

Do tolkienowskiej wizji nawiązuje cała filozofia ośrodka, który żyje w zgodzie z naturą. Wioska prowadzi własną hodowlę i uprawy – na jej terenie znajdują się ogródki warzywne, ogrody z drzewami granatu, ponad 100 drzew pomarańczowych i innych gatunków. Goście jedzą organiczne śniadania, skomponowane ze składników wytworzonych w wiosce – jajek od lokalnych kur, oliwy z tutejszych drzew oliwnych, serów własnego wyrobu, warzyw z tutejszego ogródka.

Wioska oferuje wyżywienie typu BB, HB i FB, znajduje się w niej również restauracja a la carte, przygotowująca posiłki ze świeżych składników. Obiekt jest całoroczny i cieszy się już zainteresowaniem turystów z Europy oraz Azji Wschodniej.

Właścicielem tureckiego Hobbitonu jest grupa Mahzen hotels, która ma w swoim portfolio cztery hotele butikowe w Olympos Village. Należy do braci: Alpaslana i İbrahima Ünsal.