W pierwszym kwartale 2024 Maltę odwiedziło blisko 62 tys. Polaków

fot. MTA

Maltańska Organizacja Turystyczna (Malta Tourism Authority – MTA) podsumowała pierwszy kwartał bieżącego roku. Polscy turyści znaleźli się na podium europejskich nacji.

Po odbudowaniu ruchu po pandemii, a następnie osiągnięciu historycznych wyników w roku 2023 (przełamana bariera 3 mln turystów), ten śródziemnomorski kraj zmierza w stronę kolejnych wzrostów.

Według danych MTA, od stycznia do marca 2024 roku Maltę odwiedziło 61,7 tys. polskich turystów. To o 25 tys. więcej (wzrost o 70 proc.) niż w analogicznym okresie 2023 roku. Przełożyło się to na znaczący wzrost wpływów do maltańskiej gospodarki. W pierwszym kwartale 2024 roku polscy turyści zasilili ją kwotą 35 mln euro (w porównaniu do 23 mln euro w 2023 roku).

„Ogromny wzrost zainteresowania Maltą wśród polskich odbiorców wynika z jednej strony z rozbudowanej i dostępnej przez cały rok siatki bezpośrednich połączeń lotniczych realizowanych z największych miast (Warszawa, Katowice, Poznań, Wrocław, Kraków, Gdańsk). Z drugiej strony pozycjonowanie Malty jako kierunku całorocznego, oferujący bogatą ofertę turystyczną o różnych porach roku, zdaje swój egzamin. To sprawia, że staje się ona destynacją wielokrotnego wyboru” – podkreśla John Mary Attard regionalny dyrektor biura MTA Warsaw.

Całoroczny kierunek Malty wśród polskich odbiorców potwierdzają wewnętrzne dane MTA. Według nich rozłożenie ruchu turystycznego z Polski na Maltę rozkłada się w miarę równomiernie na wszystkie pory roku. Na przykład okres letni, który trwa od czerwca do końca sierpnia, odpowiada tylko za 24 proc. całego rocznego ruchu turystycznego z Polski.

Wynik – 61,7 tys. turystów – oznacza awans Polski na podium w rankingu europejskich nacji. W porównaniu do zeszłego roku, kiedy Polacy zajmowali 4. miejsce, obecnie plasują się na 3. pozycji, wyprzedzając Francuzów (39 tys.) i Niemców (44 tys.). Pierwsze miejsce zajmują Brytyjczycy (108 tys.), a drugie Włosi (91 tys.). Pierwsza trójka nacji europejskich odpowiadała za 44 proc. ogółem turystów odwiedzających Maltę w pierwszym kwartale 2024 roku.