W listopadzie za darmo do rezydencji królewskich

arhiwum pałacu w Wilanowie

„Darmowy Listopad” jest organizowana po raz drugi. Biorą w niej udział: Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum w Wilanowie i Zamek Królewski na Wawelu – do tych muzeów wejdziemy w listopadzie za darmo.

Zaś kolejnych 23 muzeów w całym kraju dzieci i młodzież będą zwiedzić za złotówkę
W ubiegłym roku akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W listopadzie 2012 r. Rezydencje Królewskie odwiedziło 265,5 tysiąca osób. 29,5 tysiąca wzięło udział w muzealnych zajęciach edukacyjnych, z tego aż 16 tysięcy w 800 darmowych lekcjach muzealnych na temat nowoczesnego patriotyzmu. Samo Muzeum Łazienki Królewskie zwiedziło w listopadzie ubiegłego roku ponad 45 tys. osób. Trzy główne cele akcji to: zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury, edukacja kulturalna i wzrost uczestnictwa w kulturze.
Ubiegłoroczna akcja kosztowała łącznie ok. 1 mln zł.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski liczy, że takich muzeów będzie więcej: „Są kolejne deklaracje samorządów, że będą obniżać ceny dla dzieci. To mnie bardzo cieszy i wydaje mi się, że 1 stycznia pokonamy barierę ponad 50 proc. instytucji, które albo będą miały całkowicie darmowe wejścia albo specjalną ofertę dla dzieci”.
www.zamek-krolewski.pl
www.lazienki-krolewskie.pl
www.wilanow-palac.art.pl
www.wawel.krakow.pl