W lipcu hotele droższe o ponad 7 proc.

materiały prasowe

W lipcu średnia cena noclegu w hotelu na terenie Polski była o 7,08 proc. wyższa niż w siódmym miesiącu 2015 roku. Najbardziej podrożały hotele 5*.

Średnia cena pokojonocy w lipcu osiągnęła poziom 177,40 zł, wobec 165,67 zł w roku ubiegłym. Wzrost odnotowano we wszystkich kategoriach obiektów. W największym stopniu średnia cena wzrosła w hotelach 5* (prawie 41 proc.). Najmniejszy wzrost miał miejsce w przypadku hoteli 4*, gdzie zanotowano wzrost o 1,22 proc..

W rankingu popularności hoteli wg kryterium standardu zanotowano jedynie niewielkie zmiany w stosunku do lipca 2015 r. W poprzednim miesiącu najczęściej rezerwowane były obiekty o standardzie 3*, których udział w łącznej liczbie rezerwacji dokonanych w tym okresie na portalu Hotele.pl wyniósł 46,85 proc. i był o 1,02 p.p. niższy niż w roku ubiegłym. Najmniejszy udział w rynku rezerwacji w lipcu zanotowały obiekty 5* – 1,67 proc., co oznacza spadek w stosunku do roku poprzedniego o 1,2 p.p.

W porównaniu do lipca zeszłego roku, odnotowano znaczny spadek zainteresowania noclegami w Łodzi i Krakowie. W przypadku tych miast liczba rezerwacji spadła odpowiednio o 27,3 proc. oraz 20,2 proc., a udział w łącznej liczbie rezerwacji dokonanych przez klientów Hotele.pl wyniósł 2,67 proc. w przypadku Łodzi, oraz 4,96 proc. w przypadku Krakowa.

Liderem rankingu popularności miast niezmiennie pozostaje Warszawa. Udział warszawskich hoteli w rynku rezerwacji w poprzednim miesiącu wzrósł w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 2,62 proc. i wyniósł 22,74 proc.. Popularnym celem podróży był również Wrocław, którego wybrało 9 proc. użytkowników Hotele.pl, oraz Poznań (udział na poziomie 5,4 proc.).

W lipcu br. rezerwacje były dokonywane średnio na 9,8 dnia przed planowanym początkiem pobytu w hotelu, co oznacza wydłużenie tego czasu o prawie 2 dni w stosunku do roku poprzedniego. Z największym wyprzedzeniem rezerwowano hotele 1* (26 dni wcześniej). Z najmniejszym wyprzedzeniem wybierano obiekty nieskategoryzowane (6 dni przed rozpoczęciem pobytu).