W Jasnej i Szczyrbskim Jeziorze startuje sezon zimowy

fot. Marek Hajkovsky

11 grudnia w ośrodku Jasna – Chopok i w Tatrach Wysokich w ośrodku Štrbské Pleso (Jezioro Szczyrbskie) rozpocznie się sezon narciarski.

Pierwsze tegoroczne szusy odbędą się nad Jeziorem Szczyrbskim na trzech trasach zjazdowych.

Dušan Slavkovský, dyrektor ośrodka górskiego Tatry Wysokie, powiedział: „W sobotę otwieramy stoki Interski, Junior i Turistická. Pozostałe trasy cały czas naśnieżamy. Będą działać wyciągi narciarskie i kolejka krzesełkowa Mostíky. Z centralnego parkingu będzie kursować do ośrodka bezpłatny skibus. W Tatrzańskiej Łomnicy przygotowujemy się do otwarcia stoków już za tydzień, czyli 18 grudnia.”

Od 11 grudnia będzie czynny w Tatrach 2,5 km tor saneczkowy z Hrebienka do Starego Smokowca, oraz kolej linowo-terenowa na Hrebienok. Podobnie w trybie OP ze zmniejszoną przepustowością zostanie otwarta Tatrzańska Świątynia Lodowa, inspirowana w tym roku katedrą w Santiago de Compostela.

Nowością w ofercie ośrodka będą stylowe apartamenty Horec usytuowane w centrum Tatrzańskiej Łomnicy w bezpośrednim sąsiedztwie stoków. Narciarze muszą się także przygotować na płatne parkingi ze zniżkami dla posiadaczy karnetów narciarskich.

W największym ośrodku narciarskim na Słowacji – w Jasnej – przygotowano na otwarcie sezonu trasy po północnej stronie Chopoka.

Jiří Trumpeš, dyrektor ośrodka Jasna, podkreślił: „Będziemy jeździć na trasach Biela Púť i Jelení Grúň, a do dyspozycji będzie też trawers na Koliesko. Czynne będą kolejki krzesełkowe Biela Púť i Záhradky-Priehyba, oprócz tego uruchomimy również kolej Twinliner i kolej gondolową na Chopok jako połączenie północnej i południowej strony. Jednocześnie kontynuujemy naśnieżanie pozostałych stoków, aby jak najszybciej udostępnić je narciarzom. W niedzielę otworzymy kolejkę linową na Lukovą z niebieskimi trasami na Priehybę.”.

Jedną z głównych nowości sezonu zimowego w Jasnej jest wyremontowanie hotelu SKI usytuowanego tuż przy stoku narciarskim, przedłużenie i oznakowanie tras do uprawiania narciarstwa biegowego w lokalizacji Zadné vody, nowy wyciąg taśmowy z torem saneczkowym od Hotelu Pošta, wzmocnienie systemu naśnieżania na Bielej Púti, a zwłaszcza Trasa zjazdowa Petry Vlhovej. Trasa zjazdowa zwana dotychczas „Pretekárska” będzie od teraz nosić imię najbardziej utytułowanej słowackiej narciarki i zwyciężczyni Pucharu Świata – Petry Vlhovej, o czym będzie przypominać oryginalny fotopunkt. Kolejną nowością będzie nowa koncepcja parkowania oraz zwiększony transport wahadłowy z bezpłatnego parkingu Pavčin Lehota, który zacznie kursować od 27.12.

Wszystkie kolejki linowe i wyciągi w ośrodkach będą obecnie działały w trybie OP (zaszczepieni, ozdrowieńcy), którego przestrzeganie będzie weryfikowane przez obsługę przy sprzedaży karnetów narciarskich, jak również przy wejściu do ośrodka. W przypadku kolejek gondolowych przepustowość zostanie ograniczona na 25%. Lokale gastronomiczne będą działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i będą wydawać posiłki na wynos. Obiekty hotelowe w Jasnej i w Tatrach Wysokich będą czynne od 25 grudnia, szczegóły zostaną opublikowane na stronie tmrhotels.com.

Sprzedaż karnetów odbywa się w dynamicznych cenach, tak samo jak w przypadku zakupu biletów lotniczych – im wcześniej kupisz karnet, tym taniej. Karnety można nabyć przez Internet w najlepszych cenach na gopass.travel.

Słowacja otwiera się dla zaszczepionych i ozdrowieńców