W Balicach bezpieczeństwa pilnuje robot

PAP/D.Delmanowicz

Robot-antyterrorysta pomaga zapewnić bezpieczeństwo na krakowskim lotnisku Balice.  Jak dowiaduje się PAP, jest on przeznaczony do celów „rozpoznawania i ewentualnej neutralizacji urządzeń, materiałów wybuchowych, które mogłyby się znaleźć na lotnisku”. 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, “robot pirotechniczny IBIS – PIAP” został przekazany w połowie grudnia przez wojewodę Małopolski Piotra Ćwika Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach. 

Urządzenie zostało zakupione za ponad 1 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. To polski produkt, który powstał w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów.

Robot sprawdzi bagaż

Jak mówił kpt. Artur Moskalik ze Straży Granicznej, robot “jest wyposażony w wysięgnik, który ma dość duży zasięg, ponad trzy metry, może współpracować z innymi urządzeniami, takimi jak prześwietlarka rentgenowska, wyrzutnik pirotechniczny”. “Dzięki tym urządzeniom może dokonać rozpoznania i neutralizacji pozostawionego bez opieki bagażu, usunięcia go do strefy bezpiecznej i zneutralizowania” – tłumaczył.

Robot waży 315 kg, może pracować na bateriach akumulacyjnych ponad 4 godziny, może udźwignąć ładunek o wadze około 50 kg i osiąga prędkość do 10 km na godzinę. Jest w stanie odciągnąć z miejsca zdarzenia rannego pirotechnika lub odholować samochód, który stanowi potencjalne zagrożenie.