W Ambasadzie Republiki Chorwacji w Polsce zaprezentowano atrakcje województwa szybenicko-knińskiego

Prezentacja nieodkrytych skarbów województwa szybińsko-knińskiego. /fot. Mieczysław Pawłowicz
Prezentacja nieodkrytych skarbów województwa szybińsko-knińskiego. /fot. Mieczysław Pawłowicz

14 marca 2024 roku w Ambasadzie Republiki Chorwacji w Polsce dziennikarze i przedstawiciele branży turystycznej poznali największe atrakcje województwa szybenicko-knińskiego.

Spotkanie odbyło się w Ambasadzie Republiki Chorwacji i składało się z trzech wystąpień dotyczących bogactwa przyrodniczego i kulturowego jakim dysponuje województwo szybenicko-knińskie. Poprowadzili je: Krešimir Šakić, dyrektor Wspólnoty Turystycznej Województwa Szybenicko-Knińskiego, Angela Bilić, ekspert ds. edukacji i interpretacji Instytucji Publicznej Województwa Szybenicko-Knińskiego „Przyroda” oraz Ante Šimić, dyrektor Muzeum Kninu.

„Ogromnie się cieszę, że w Ambasadzie Republiki Chorwacji w Polce mogliśmy gościć przedstawicieli polskich mediów i branży turystycznej na prezentacji nieodkrytych skarbów województwa szybenicko-knińskiego – powiedział Tomislav Vidošević, Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce – Jestem państwu bardzo wdzięczny za przybycie, tym bardziej, że prezentacja została przeprowadzona tuż przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.”

Województwo Szybenicko-Knińskie jest łatwo osiągalne dzięki lotniskom w Zadarze i Splicie, dokąd z Polski są bezpośrednie połączenia. Jako jednostka administracyjna ma w swoich granicach:

  • miasto Szybenik (chorw. Šibenik) – pierwsze założone przez Chorwatów miasto na wybrzeżu Adriatyku (XI wiek), które posiada unikatowy zabytek jakim jest wybudowany bez użycia zaprawy i metalu kościół św. Jakuba a także twierdza św. Mikołaja: część murów obronnych z czasów weneckich. Oba najważniejsze zabytki znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
  • Królową Chorwackich Twierdz w mieście Knin;
  • dwa Parki Narodowe – Kornati, niezwykle malowniczy archipelag 140 wysp, wysepek
    i skał oraz Krka, oazę zieleni i wodospadów;
  • źródło rzeki Cetiny;

„Dla większości naszych Gości województwo szybenicko-knińskie to morze i plaża – powiedział Ante Šimić, dyrektor Muzeum Kninu – Dzisiaj pokazaliśmy, że miasto Knin ze swoją twierdza i rzeką Krką, a także pobliskim źródłem rzeki Cetiny to po prostu miejsca, które trzeba zobaczyć.”

Na tym wyjątkowe miejsca się nie kończą. Każdy przyjezdny znajdzie tu smaczne potrawy i unikatowe gatunki winorośli, ale przede wszystkim mieszkańców, którzy dzielą się swoim sposobem życia i opowieściami z przeszłości.