W 2018 roku w Polsce przybędzie 8 tys. pokojów hotelowych

W 2018 roku w Polsce oddanych zostanie ponad 8 tysięcy pokojów hotelowych, wynika z danych zawartych w raporcie o rynku hotelarskim firmy Walter Herz.
Baza hotelowa w Polsce, jak podają specjaliści Walter Herz, liczy obecnie ponad 2 700 obiektów różnej klasy, w których dostępnych jest przeszło 135 tys. pokojów. Analitycy obliczają, że w 2018 roku w inwestycjach, które mają zostać oddane do użytkowania w kraju powstanie około 8 tys. pokojów.
Specjaliści szacują, że w tym roku branża odnotuje wzrost podaży na poziomie 6 proc. Eksperci podkreślają jednak, że mimo iż rynek konsekwentnie zwiększa swoje zasoby, w Polsce wciąż brakuje hoteli, co jest odczuwalne przede wszystkim w głównych ośrodkach biznesowych w kraju.
Największym potencjałem wzrostu wyróżnia się rynek warszawski, na którym w większym stopniu niż w innych polskich miastach popyt na noclegi generują goście biznesowi. Ponadto, po EURO 2012 Warszawa jest także coraz mocniej doceniana przez turystów.
Rekordowy poziom nowej podaży w Warszawie
Z danych zawartych w najnowszym raporcie Walter Herz wynika, że rynek warszawski dysponuje obecnie 90 hotelami, które oferują 13,5 tys. pokojów. Zestawienie podaje, że nowa podaż w Warszawie osiągnie w tym roku rekordowy poziom. W obiektach, których realizacja zakończyć się ma w 2018 roku oddanych zostanie około 2 tys. pokojów hotelowych. Analitycy Walter Herz prognozują, że w 2019 roku rynek warszawski zwiększy swoją ofertę o podobną liczbę pokojów hotelowych, jak w roku bieżącym.
W stolicy planowane jest w tym roku otwarcie kilku znaczących obiektów hotelowych, m.in. hotelu Four Points by Sheraton ze 192 pokojami, dwóch hoteli Ibis Styles, które zaoferują łącznie 400 pokojów, hotelu Krakowska Residence z ponad 350 pokojami, hotelu Vienna House ze 164 pokojami, hotelu Renaissance z 225 pokojami, a także hotelu Raffles Europejski ze 106 pokojami.
Wśród ostatnio odnotowanych transakcji hotelowych zawartych w Warszawie specjaliści wymieniają pięciogwiazdkowe hotele Westin i Radisson Blu oraz czterogwiazdkowy hotel Holiday Inn Warsaw City Center.
Kraków – czterokrotnie mniejsza, nowa podaż niż w Warszawie
Sporo miejsca do lokowania nowych projektów hotelowych jest jeszcze jednak, nie tylko w Warszawie, ale także w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, czy Poznaniu – w lokalizacjach, którymi najbardziej interesują się globalni inwestorzy.
Drugi co do wielkości w kraju, krakowski rynek hotelarski liczy obecnie 150 hoteli, w których do dyspozycji gości jest ponad 10 tys. pokojów. Zapotrzebowanie na noclegi w Krakowie jest coraz większe, bo z roku na rok stolicę Małopolski odwiedza większa ilość turystów. W 2017 roku do Krakowa przyjechało prawie 13 mln osób, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.
Według obliczeń specjalistów Walter Herz, w obiektach, które mają zostać oddanie w aglomeracji w tym roku przybyć ma około 500 nowych pokojów hotelowych. Pierwszych gości przyjąć ma m.in. hotel B&B, w którym znajdzie się 130 pokojów i położony na Kazimierzu hotel Puro z 228 pokojami.
Trójmiasto rośnie najszybciej spośród rynków regionalnych
Stabilne wyniki operacyjne krakowskich hoteli sprawiają, że aglomeracja jest atrakcyjna dla międzynarodowych inwestorów. Ostatnio przeprowadzone transakcje w tym segmencie krakowskiego rynku nieruchomości dotyczyły pięciogwiazdkowego hotelu Sheraton i trzygwiazdkowego hotelu Vienna House Easy.
W Trójmieście ma przybyć natomiast w tym roku dwa razy więcej pokojów hotelowych niż w Krakowie. W 2018 roku trójmiejski rynek zasili kolejny tysiąc pokojów. Do najciekawszych projektów, jakie zostaną oddane należą: hotel Deo z 354 pokojami, Hampton by Hilton ze 154 pokojami, IBB z 90 pokojami oraz Focus Premium w Sopocie, w którym znajdzie się 70 pokojów.
Trójmiasto, w którym 44 proc. noclegów w hotelach generują goście zagraniczni, głównie ze Skandynawii i Niemiec, oferuje obecnie 80 hoteli, które dysponują 6 tys. pokojów.
Utytułowany Wrocław
Wrocław może się pochwalić z kolei 60 hotelami, w których znajduje się 5,1 tys. pokojów. Jak obliczają specjaliści Walter Herz, w tym roku zasoby wrocławskiego rynku hotelarskiego zwiększą się o kolejne 250 pokojów.
Rynek wrocławski charakteryzuje się relatywnie niskimi, średnimi cenami w porównaniu z innymi, głównymi aglomeracjami w Polsce. Jak przyznają specjaliści, prognozy dla rozwoju branży w stolicy Dolnego Śląska są pozytywne, głównie ze względu na silny popyt na noclegi ze strony turystów i rosnący sektor BPO. Popularność lokalizacji potęguje także przyznany miastu w 2016 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i uznanie Wrocławia za najlepszy europejski cel podróży w 2018 roku w konkursie European Best Destination.
Poznań goni główne rynki
Rozwój poznańskiego rynku, na którym funkcjonuje obecnie 61 hoteli, zapewniających 3,7 tys. pokojów, zapowiada się obiecująco. Z raportu Walter Herz wynika, że w tym roku Poznań wzbogaci swoje zasoby o około 400 pokojów hotelowych. W aglomeracji planowane jest m.in. otwarcie hotelu Hampton by Hilton ze 117 pokojami, hotelu Altus ze 109 pokojami i hotelu Focus z 94 pokojami.
Popyt na noclegi generowany jest w Poznaniu głównie przez gości biznesowych i MICE, m.in. ze względu na zlokalizowany w mieście popularny międzynarodowy obiekt targowy. Znaczenie Międzynarodowych Targów Poznańskich jest jednak coraz słabsze, podobnie jak słaba jest rozpoznawalność lokalizacji wśród turystów zagranicznych.
POWIĄZANE WPISY
30 listopada 2023
Grupa Accorinvest kontynuuje ekspansję w Polsce. Powstaje nowy hotel w Krakowie
Grupa AccorInvest, będąca właścicielem Orbis S.A. oraz inwestorem, operatorem i…
0 Komentarzy1 Minuty
29 listopada 2023
Accor i Grupa Allenort podpisują umowę na budowę Mövenpick Hotel Gdynia
Accor nawiązał współpracę z Grupą Allenort na realizację projektu budowy hotelu Mövenpick…
0 Komentarzy2 Minuty
29 listopada 2023
25 lat Polskiego Holdingu Hotelowego. Wartość spółki wzrosła do 2,2 mld zł
Historia Polskiego Holdingu Hotelowego liczy 25 lat. W 1998 roku Przedsiębiorstwo…
0 Komentarzy5 Minuty
22 listopada 2023
Szymon Wąsowski nowym dyrektorem hotelu Stradom House w Krakowie
Szymon Wąsowski został nowym dyrektorem operacyjnym pięciogwiazdkowego hotelu Stradom…
0 Komentarzy2 Minuty
21 listopada 2023
Czarna Góra Resort dołącza do portfolio Sun & Snow
Sun & Snow, operator zarządzający wynajmem ponad 2,5 tys. apartamentów, za sprawą…
0 Komentarzy2 Minuty
17 listopada 2023
IGHP: październik w hotelach słabszy niż rok temu
Wyniki hoteli w październiku były na satysfakcjonującym poziomie, ale wyraźnie słabsze od…
0 Komentarzy5 Minuty
16 listopada 2023
Hotelarze w obliczu podwyżek. Wzrost podatku VAT i droższe wyjazdy
Branża hotelarska w Polsce stoi przed kolejnym wyzwaniem. Po okresie pandemii, który…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2023
Travelist.pl: 60 proc. podróżnych wybiera świąteczny pobyt nad Bałtykiem
Niespełna kilka tygodni dzieli nas od tegorocznych świąt Bożego Narodzenia oraz…
0 Komentarzy4 Minuty
26 października 2023
Nocowanie.pl: wzrost rezerwacji na święta i sylwestra poza domem
Bożonarodzeniowe i sylwestrowe rezerwacje rosną z dnia na dzień. W październiku portal…
0 Komentarzy2 Minuty