VII Dni Twierdzy Poznań już w najbliższy weekend

fot. Wojciech Mania/PLOT

24 i 25 sierpnia 2019 roku odbywają się VII Dni Twierdzy Poznań – w programie prawie 30 miejsc i atrakcji.

Odbywające się już siódmy raz „Dni Twierdzy Poznań” tworzą wspólnie muzea, instytucje, ale także stowarzyszenia i organizacje miłośników fortyfikacji i historii, a często pojedyncze osoby. Łączy je wszystkie chęć ochrony i popularyzacji unikatowego dziedzictwa historycznego Poznania, jaki stanowią jego fortyfikacje.
Najdawniejsze pochodzą z średniowiecza. Relikty wałów grodu Mieszka I będzie można obejrzeć w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Także tam pojawią się rekonstruktorzy, prezentujący po raz pierwszy w ramach Dni Twierdzy Poznań uzbrojenie i umiejętności szermiercze żołnierzy Rzeczypospolitej z XVII wieku.

Do nowości w tegorocznym programie należą również trzy forty.

Pierwszy to od lat nie udostępniany Fort VIIa. Drugi to niemal nieistniejący już Fort V w sąsiedztwie Os. Wichrowe Wzgórze. Odbędzie się w nim rodzinna gra terenowa z dodatkowymi atrakcjami. W przyszłości teren ten mógłby służyć jako park dla mieszkańców sąsiadującego z nim Os. Wichrowe Wzgórze. Pojawi się także zupełnie nowy fort, zbudowany z klocków Lego. Będzie można go zobaczyć jaką jedną z atrakcji w Kaponierze Kolejowej.

Będą także dostępne takie obiekty jak Fort Ia, Fort IIa, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI i Fort VII, a także Schron Babimojska czy Śluza Katedralna, wchodząca w skład Bramy Poznania. Choć o wielu z nich można powiedzieć, że to już „weterani” „Dni Twierdzy Poznań”, to każdego roku uczestników czeka nowy program wydarzeń. W tym roku to nowe wystawy, rekonstrukcje historyczne z kolejnych wydarzeń i epok, a także rajdy rowerowe zaproponowane przez Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.

O przyrodniczym znaczeniu fortów przypomną wieczorne wycieczki, podczas których będzie można nasłuchiwać a przy odrobinie szczęścia także oglądać nietoperze, zamieszkujące Fort III w Nowym Zoo.
Dzięki wysiłkowi miejskich eksploratorów oraz pasjonatów historii zostały odkopane i udostępnione schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej, znajdujące się przy ul. Kościelnej i w Parku Wilsona (drugi ze znajdujących się tam schronów).

Do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nawiązują programy wydarzeń przygotowane między innymi w Forcie Ia („Sierpień 1939 w poznańskim garnizonie”), a także w schronach w parkach Sołackim, Wilsona oraz w Muzeach Uzbrojenia i Armii „Poznań” na poznańskiej Cytadeli. Miejscem o trudnej historii jest willa Radia Poznań, w której podziemiach znajduje się schron przeznaczony dla hitlerowskiego namiestnika tzw. Kraju Warty, Arthura Greisera. Akcentem powojennym będzie unikatowy Przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania w Krzyżownikach.

Uzupełnieniem programu będą forteczne spływy kajakowe, a zwiedzanie ułatwi Forteczna Linia Autobusowa, przygotowana dzięki współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Poznaniu.

Tegoroczna edycja ma także swój autorski plakat, którego autorką jest projektantka i ilustratorka Ida Kozłowski. Wszystkie te atrakcje czekają na mieszkańców i turystów już 24 i 25 sierpnia 2019 roku.

Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji, powiedział: „Dni Twierdzy Poznań się zmieniają. W programie pojawia się co raz więcej inicjatyw adresowanych do osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Poruszane są już nie tylko wątki historyczne i militarne, ale także przyrodnicze czy związane z twórczym i aktywnym wypoczynkiem. Twierdzę Poznań można zwiedzać pieszo, autobusem, kajakiem albo na rowerze. Chcemy przez to powiedzieć, że to nasze wspólne dziedzictwo, o które naprawdę warto się zatroszczyć.”

W 2018 roku poznańskie fortyfikacje i podziemia podczas „Dni Twierdzy Poznań” odwiedziło ponad 14 tysięcy osób. W tym samy roku wydarzenie zostało Laureatem Wielkopolskiego Etapu Regionalnego Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii Wydarzeń oraz Certyfikatu Internautów.

www.dnitwierdzypoznan.pl