VII Dni Twierdzy Poznań już w najbliższy weekend

24 i 25 sierpnia 2019 roku odbywają się VII Dni Twierdzy Poznań – w programie prawie 30 miejsc i atrakcji.
Odbywające się już siódmy raz „Dni Twierdzy Poznań” tworzą wspólnie muzea, instytucje, ale także stowarzyszenia i organizacje miłośników fortyfikacji i historii, a często pojedyncze osoby. Łączy je wszystkie chęć ochrony i popularyzacji unikatowego dziedzictwa historycznego Poznania, jaki stanowią jego fortyfikacje.
Najdawniejsze pochodzą z średniowiecza. Relikty wałów grodu Mieszka I będzie można obejrzeć w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Także tam pojawią się rekonstruktorzy, prezentujący po raz pierwszy w ramach Dni Twierdzy Poznań uzbrojenie i umiejętności szermiercze żołnierzy Rzeczypospolitej z XVII wieku.
Do nowości w tegorocznym programie należą również trzy forty.
Pierwszy to od lat nie udostępniany Fort VIIa. Drugi to niemal nieistniejący już Fort V w sąsiedztwie Os. Wichrowe Wzgórze. Odbędzie się w nim rodzinna gra terenowa z dodatkowymi atrakcjami. W przyszłości teren ten mógłby służyć jako park dla mieszkańców sąsiadującego z nim Os. Wichrowe Wzgórze. Pojawi się także zupełnie nowy fort, zbudowany z klocków Lego. Będzie można go zobaczyć jaką jedną z atrakcji w Kaponierze Kolejowej.
Będą także dostępne takie obiekty jak Fort Ia, Fort IIa, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI i Fort VII, a także Schron Babimojska czy Śluza Katedralna, wchodząca w skład Bramy Poznania. Choć o wielu z nich można powiedzieć, że to już „weterani” „Dni Twierdzy Poznań”, to każdego roku uczestników czeka nowy program wydarzeń. W tym roku to nowe wystawy, rekonstrukcje historyczne z kolejnych wydarzeń i epok, a także rajdy rowerowe zaproponowane przez Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.
O przyrodniczym znaczeniu fortów przypomną wieczorne wycieczki, podczas których będzie można nasłuchiwać a przy odrobinie szczęścia także oglądać nietoperze, zamieszkujące Fort III w Nowym Zoo.
Dzięki wysiłkowi miejskich eksploratorów oraz pasjonatów historii zostały odkopane i udostępnione schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej, znajdujące się przy ul. Kościelnej i w Parku Wilsona (drugi ze znajdujących się tam schronów).
Do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nawiązują programy wydarzeń przygotowane między innymi w Forcie Ia („Sierpień 1939 w poznańskim garnizonie”), a także w schronach w parkach Sołackim, Wilsona oraz w Muzeach Uzbrojenia i Armii „Poznań” na poznańskiej Cytadeli. Miejscem o trudnej historii jest willa Radia Poznań, w której podziemiach znajduje się schron przeznaczony dla hitlerowskiego namiestnika tzw. Kraju Warty, Arthura Greisera. Akcentem powojennym będzie unikatowy Przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania w Krzyżownikach.
Uzupełnieniem programu będą forteczne spływy kajakowe, a zwiedzanie ułatwi Forteczna Linia Autobusowa, przygotowana dzięki współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Poznaniu.
Tegoroczna edycja ma także swój autorski plakat, którego autorką jest projektantka i ilustratorka Ida Kozłowski. Wszystkie te atrakcje czekają na mieszkańców i turystów już 24 i 25 sierpnia 2019 roku.
Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji, powiedział: „Dni Twierdzy Poznań się zmieniają. W programie pojawia się co raz więcej inicjatyw adresowanych do osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Poruszane są już nie tylko wątki historyczne i militarne, ale także przyrodnicze czy związane z twórczym i aktywnym wypoczynkiem. Twierdzę Poznań można zwiedzać pieszo, autobusem, kajakiem albo na rowerze. Chcemy przez to powiedzieć, że to nasze wspólne dziedzictwo, o które naprawdę warto się zatroszczyć.”
W 2018 roku poznańskie fortyfikacje i podziemia podczas „Dni Twierdzy Poznań” odwiedziło ponad 14 tysięcy osób. W tym samy roku wydarzenie zostało Laureatem Wielkopolskiego Etapu Regionalnego Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii Wydarzeń oraz Certyfikatu Internautów.
POWIĄZANE WPISY
2 października 2023
Żywe Muzeum Piernika: w wakacje odwiedziło nas 43 tys. osób
Wraz z końcem lata nadszedł czas na podsumowanie tegorocznego sezonu w Żywym Muzeum…
0 Komentarzy2 Minuty
29 września 2023
WOT prezentuje nową publikację. Poznaj Warszawę „Nad dachami”
Warszawska Organizacja Turystyczna zaprezentowała swoją najnowszą publikację, "Nad…
0 Komentarzy1 Minuty
29 września 2023
MerlinX Srebrnym Partnerem XIII Forum Promocji Turystycznej
Już za 12 dni, 11 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach…
0 Komentarzy1 Minuty
27 września 2023
Środki transportu, łączcie się. O tym, jak ułatwić podróżnym przemieszczanie się porozmawiamy na XIII Forum Promocji Turystycznej
Turystyka jest ważnym sektorem gospodarki dla wielu krajów, zapewniającym znaczne dochody…
0 Komentarzy2 Minuty
26 września 2023
Akademia Liderek Turystyki w Białymstoku – inspirujące warsztaty dla kobiet w branży turystycznej
Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis oraz redakcja WaszaTurystyka.pl mają przyjemność…
0 Komentarzy2 Minuty
25 września 2023
Premiera utworu Moje Mazowsze. Powstała piosenka z okazji 25-lecia samorządu województwa mazowieckiego
25 września w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej odbyła się premiera…
0 Komentarzy2 Minuty
21 września 2023
Otwarcie Parku Legend w Nowej Słupi. Magiczna podróż przez świętokrzyskie legendy
16 września 2023 roku w Nowej Słupi, niedaleko Kielc, oficjalnie otwarto nowy park…
0 Komentarzy2 Minuty
21 września 2023
Analiza SEO serwisów turystycznych w Google. Najlepsze Wakacje.pl, za nimi Itaka
Sezon urlopowy jeszcze trwa, ale już teraz warto myśleć o przyszłorocznych wakacjach.…
0 Komentarzy9 Minuty