Van Gogh z tulipanów

archiwum Keukenhof

W słynnym parku Keukenhof w pobliżu Amsterdamu, jeszcze do 17 maja można obejrzeć mozaikę z tysięcy tulipanów przedstawiającą portret Vincenta van Gogha. Tegoroczną wystawę w Keukenhof otworzył potomek słynnego malarza, Willem van Gogh.
W ten sposób Holandia składa hołd genialnemu artyście, w 125-tą rocznicę jego śmierci. Van Gogh Europe Foundation – składająca się z 30 muzeów, obiektów dziedzictwa kulturowego i różnych organizacji z Francji, Belgii i Holandii – zebrała obszerny program obchodów rocznicy śmierci artysty. Po raz pierwszy międzynarodowe instytucje współpracują na tak dużą skalę, aby zachować kulturalne dziedzictwo malarza.
Mozaika przedstawiająca unikatowy portret Van Gogha o powierzchni 250 metrów kwadratowych, wykonana jest z posadzonych tulipanów w różnych kolorach. Cebulki kwiatów zostały posadzone w październiku ubiegłego roku. “Vincent van Gogh” kwitnie obok Rembrandta i Jana Steen w Alei Sław w Keukenhof. Tę jedyną w swoim rodzaju wystawę, można podziwiać w Keukenhof do 17 maja br. Na miejsce można łatwo dojechać z Amsterdamu samochodem (około godziny drogi) lub korzystając z publicznego transportu. Aby zaoszczędzić czas, można wybrać bezpośrednią wycieczkę z centrum Amsterdamu do Keukenhof. Lindbergh Tour & Travel oferuje aż do 6 wyjazdów dziennie!

Warto odwiedzić także inne wystawy tematyczne zorganizowane na terenie całego kraju w miejscach, gdzie Van Gogh mieszkał i tworzył. Muzeum van Gogha w Amsterdamie wystawia ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków oraz 700 listów, tym samym jest to największa tego typu kolekcja na świecie.
Natomiast od 25 kwietnia br. Muzeum Kröller-Müller w Otterlo zaprezentuje wystawę Van Gogh & Co. Dzieła artysty zostaną zestawione z obrazami takich malarzy, jak: Paul Signac, Bart van der Leck, Jan Toorop i Auguste Renoir. Muzeum jest znane z dużej kolekcji obrazów Vincenta Van Gogha (87 płócien) oraz zbiorów rzeźby nowoczesnej na wolnym powietrzu.