Uzdrowisko Cieplice Grupa PGU rozbudowuje Dom Zdrojowy w Jeleniej Górze

Spółka Uzdrowisko Cieplice – Grupa PGU rozpoczęła rozbudowę Domu Zdrojowego w kompleksie uzdrowiskowym Jelenia Góra – Cieplice. Inwestycja obejmie częściową przebudowę oraz rozbudowę istniejącego obiektu, w efekcie czego powstanie nowoczesne pięciokondygnacyjne sanatorium ze strefą zabiegową, hotelową i spa. Generalnym Wykonawcą projektu została firma Alstal Grupa Budowlana. Zakończenie projektu zaplanowano na II kwartał 2025 roku.

Dom Zdrojowy to funkcjonujący, zabytkowy obiekt sanatoryjny należący do Polskiej Grupy Uzdrowiskowej. Położony w centrum kompleksu termalnego Jelenia Góra – Cieplice, jest popularnym miejscem wśród kuracjuszy, korzystających z leczniczych właściwości wód termalnych Karkonoszy. Obiekt składa się z trzech segmentów, z których najstarszy obejmuje zabudowania z połowy XIX wieku.

Inwestycja przewiduje przebudowę istniejących budynków oraz budowę nowej pięciokondygnacyjnej części hotelowej. Prace podzielono na dwa etapy, w którym pierwszy obejmie budowę nowoprojektowanego budynku wraz z elementami zagospodarowania terenu i infrastrukturą techniczną. W drugim etapie zostanie wykonana przebudowa i rozbudowa istniejących budynków Domu Zdrojowego.

„Jestem przekonany, że dzięki naszym kompetencjom i doskonałej kadrze inżynierskiej, sprawnie zrealizujemy budowę Domu Zdrojowego, razem z zespołem jesteśmy w pełni gotowi i zaangażowani w stworzenie ośrodka spełniającego najwyższe standardy” – powiedział Dawid Furmańczyk, kierownik projektu firmy Alstal Grupa Budowlana.

Na parterze budynku planowane jest powiększenie i przebudowa strefy konsumpcyjnej, zabiegowej i części wspólnych. Projekt zakłada powstanie sali restauracyjnej oraz sali konsumpcyjnej. W projekcie uwzględniono gabinety do kąpieli perełkowej i kwasowęglowej, masażu wirowego. W strefie spa powstanie basen z atrakcjami, jacuzzi z wodą termalną i solankową oraz strefa saun.

Baza hotelowa została zaprojektowana na trzech kondygnacjach umieszczonych nad częścią zabiegową. Przyszli kuracjusze skorzystają z oferty noclegowej w jedno- i dwuosobowych pokojach z balkonami i łazienkami. Nowy obiekt zapewni łącznie 188 miejsc noclegowych w 88 pokojach. Projektowana część hotelowa dostępna będzie poprzez główne wejście od strony ul. Źródlanej. Recepcja wraz z punktem obsługi gościa zlokalizowana jest w nowopowstałym holu. Wykorzystuje się na parterze istniejące hole i przestrzenie do powiązań funkcjonalnych budynku, aby połączyć część istniejącą z rozbudową.

Projekt, realizowany w całości przez Alstal Grupa Budowlana. Poza pracami rozbiórkowymi i budowlanymi, obejmuje również przebudowę przyległej infrastruktury – budowę dróg wewnętrznych i chodników, budowę przyłączy, montaż nowego oznakowania oraz zagospodarowanie terenów zielonych. Całość realizowana jest z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Zakończenie budowy zaplanowane jest na II kwartał 2025 roku. Prace realizowane są pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, w związku z historycznym rysem istniejących zabudowań.