Uniti za darmo na czas pandemii. Pozwoli zachować dystans społeczny pilotowi i grupie

Marcin Mirski i Sebastian Sikora, twórcy Uniti

Praca pilotów i przewodników w dobie koronawirusa stała się mocno utrudniona przez konieczność zachowania reżimu sanitarnego oraz dystansowania społecznego. Wymóg zachowania odstępu między uczestnikami może być mocno utrudniony. W sukurs przychodzi aplikacja mobilna Uniti, dzięki której można oprowadzać nawet grupę „rozproszoną” w terenie.

Gdy jakiś czas temu na rynek wchodził projekt z polsko-amerykańskimi korzeniami, nikt nie spodziewał się, że tak szybko nastaną czasy, w których pomysł na stworzenie mobilnej komunikacji między pilotem a grupą, będzie strzałem w dziesiątkę.

Bezpieczne oprowadzanie grup

Aplikację Uniti może pobrać każdy za darmo. Aby korzystać z niej podczas wycieczki, trzeba zainstalować ją na urządzeniu mobilnym. Muszą to zrobić pilot bądź przewodnik oraz uczestnicy. Pilot tworzy w aplikacji wirtualną „grupę” i podaje uczestnikom kod dostępu. Do korzystania z aplikacji wykorzystywane są zwyczajne słuchawki dołączone w komplecie do każdego smartfona.

Aplikacja działa w tle, a turyści słyszą głos pilota na żywo. Ten może także wysyłać im powiadomienia. Jest też opcja pozwalająca zwiedzającym wysyłać komunikaty do pilota. Jest to też rozwiązanie dla niesłyszących – aplikacja ma wbudowaną funkcję przekształcania mowy na tekst. A po zakończeniu wycieczki grupę można zamknąć. Użytkownicy mogą w każdej chwili opuścić grupę, a jej lider (np. pilot) usunąć tych, którzy nie powinni w niej być.

„Uniti jest dzisiaj jednym z kilku rozwiązań umożliwiającym bezpieczne oprowadzanie grup turystów na całym świecie. Rewolucja w systemach nagłośnienia dla grup to była kwestia czasu. Czasy koronawirusa przyspieszyły tylko ten proces. Podczas ogólnoświatowego lockdownu smartfon z dobrym internetem stał się oknem na świat. Nawet najbardziej odporni na cyfrowe nowinki musieli nauczyć się nowych rozwiązań w tym także aplikacji” – komentuje Sebastian Sikora, współwłaściciel projektu Uniti.

Podczas epidemii kredyty bez opłat

Aplikacja jest darmowa do ściągnięcia, ale aby łączyć się z grupą głosowo, potrzebne są kredyty. Właściciele Uniti, aby ułatwić dostęp do usługi i ustandaryzować konieczność posiadania nagłośnienia, a tym samym utrzymywania dystansu społecznego, oferują swoje usługi za darmo. Uczestnicy mogą otrzymać kredyty gratis na nieokreślony czas. Aby je otrzymać wystarczy napisać do Uniti o doładowanie konta. Promocja nie ma daty końcowej. Jej celem jest, aby wspomóc branżę turystyczną w trakcie pandemii.

Twórcy Uniti nawiązali też współpracę z międzynarodowymi strukturami zrzeszającymi pilotów i przewodników turystycznych oraz organizacjami w miastach i krajach, m.in.: WFTGA – World Federation of Tourist Guide Associations, Barcelona Guide Bureau, Confederación Española de Federaciones y Asociaciones Profesionales de Guías de Turismo.

Projekt z polskim rodowodem podbija Europę

„Prowadzimy szeroko zakrojoną akcje informacyjną oraz szkolenia online dla stowarzyszeń i organizacji przewodnickich na całym świecie. Czasy koronawirusa i kwarantanny przy całej swojej miażdżącej sile dla rynku turystycznego dały jednak czas na refleksje i pochylenie się nad rozwiązaniami, takimi jak Uniti” – mówi Sebastian Sikora.

Co ciekawe, projekt mający korzenie w Polsce „chwycił” za granicą szybciej niż na rodzimym rynku. szybciej niż na rodzimym rynku. Z Uniti korzystają już piloci i przewodnicy oprowadzający grupy po Ljubljanie, Ravennie, Dublinie, Barcelonie i Nicei.